| [14:54] Inbrott på Kopparvägen |
| [14:32] Gåsjakt på bad |
| [13:57] "Socialt trivselcafé i läshörnan" |
| [12:51] Spendrups drar tillbaka massor av felmärkt starköl |
| [12:34] 21-åring gripen för misshandel |
| [11:53] Erkände skadegörelse på bondgård |
| [11:26] "Jag trodde att smärtan skulle vara värre" |
| [10:34] Bilinbrott på Tiskenparkeringen |
| [09:38] Singelolycka i Mora |
| [08:44] Fastklämd nästan en timme |
| [08:20] Hovrätten prutar på straff och skadestånd |
| [08:10] Dryga böter i svartbyggshärvan |
| [07:50] Hotad med Interpol |
| [07:05] "Det finns pengar till röjning" |
| [06:30] Åtta åtalade i stöldliga i södra Dalarna |
| [06:30] Bilfesten är igång |
| [06:00] Kay skriver på känsla |
| [06:00] Allt fler kvinnor missbrukar alkohol |
| [21:33] Fängelse för förre polischefen |
| [21:23] Sprayade på fartkamera |
| [11:13] Bimba har övertaget i Mora |
| [10:40] Simons till Sundsvall |
| [10:30] Coccinelle har dominerat SM |
| [10:15] "Alltid speciellt att komma tillbaka" |
| [09:58] Kral tillbaka på bänken |
| David vann O-ringen |
| Falu FK saknar målvakt |
| David Andersson mot VM-formen |
| Lena sladdar i O-ringenskogen |
| De lever sina drömmar |
| Livstids avstängning |
| Mimmi hoppas på topp tio |
| Åkervall ledde Brages bragd borta |
| "Kral" våndades på läktaren |
| IBF - en stormakt på dekis |
| "Klart man vill spela för Sverige" |
| Moralen räddade Brages poäng |
| Leksand är nära en center |
| Nej igen till Dalkurds bygge |
| Owilli vill ha revansch |
| [13:54] Årets Prideparad i gång |
| [11:50] Koflock utan ägare sköts på åker |
| [10:26] Man allvarligt skadad i bilolycka |
| [09:31] Tonåring ihjälskjuten utanför skola |
| [05:46] Få brottsoffer informeras om stöd |
| [02:38] Lastbil med biogas välte på E 18 |
| [01:36] Järnbrist vanligt hos blodgivare |
| [01:36] Sjukhuschefer fick lönelyft |
| [01:36] Misstänks för misshandel av patient |
| [01:36] Graviditet avslöjade barnvåldtäkt |
| [13:59] Sorgestund för döda från Love Parade |
| [12:09] Protester lamslår åter Kashmir |
| [10:46] Ledande inom Hamas dödad vid flygräd |
| [08:43] Nytt bakslag för Arizonas guvernör |
| [08:08] Kritik mot australiska brandinsatser |
| [06:14] Möjligt dråp vid dansk dödsolycka |
| [05:41] Fem döda i dansk trafikolycka |
| [05:16] Höjd truppberedskap i Venezuela |
| [04:06] Fredsstyrka kvar ett år i Darfur |
| [03:46] 15 döda i kinesisk gruvolycka |
| Nyheter/ Hedemora | |
|
|
|
Trumpetaren Melker Brodin, numera rektor för Älvdalens musikskola, är också klar för konserten. Liksom sångerskan och pianisten Åsa Lejonclou, ofta engagerad på bröllop och bokad som barpianist på Viking Line under hela våren. Therese Oljans, Hedemora, ska ackompanjera Hillevi Martinpelto.
- Det ska bli jätteroligt att för första gången få bli ackompanjerade av Therese som är jätteduktig och som också var den första som mottog stipendiet som Lions delar ut i mitt namn, säger Hillevi Martinpelto.
Hon var genast med på noterna när hon fick frågan om hon ville delta i musikmanifestationen. Konserten gick att klämma in i sångerskans späckade program eftersom hon varje år åker till Hedemora på sportlov.
- Musikskolan i Hedemora blev en port in i musiken för mig, jag fick en insikt om att den här världen fanns. Jag tycker att alla barn ska ges den chansen och att det inte ska kosta en massa pengar att lära sig spela. Jag spelade fiol i musikskolan och hade fantastiska lärare, sjöng gjorde jag vid sidan om.
Var "Event för Musikskolan" ska äga rum är inte klart. Sune Karlsson hoppas på Vasaskolans aula men där finns det inte längre någon flygel. Kyrkan är ett alternativ men den vill Hillevi Martinpelto helst undvika eftersom hon får röstproblem som troligen beror på mögelsporer.
- Jag är inte så pigg på att sjunga där, men funkar det inte någon annanstans får jag väl offra mig. Det gäller ju bara några få sånger, säger hon.
Bakgrunden till stödkonserten är naturligtvis den turbulens med olika sparförslag på skolan och framförallt Musikskolan som bollades mellan de politiska nämnderna under hösten.
Först beordrade utbildningsnämnden skolans rektor Harry Lehto att utreda vad en halvering av budgeten på 5 miljoner kronor skulle innebära och samt vad konsekvensen skulle bli om verksamheten flyttades till Vasaskolan.
De tuffaste sparkraven drogs tillbaka och när fullmäktige i december klubbade hela kommunens budget beslutades om en besparing på tio procent för Musikskolan, vilket betyder att nästan en hel lärartjänst ryker vid höstterminens början. Sune Karlsson hoppas att stödkonserten ska leda till att det beslutet dras tillbaka.
- Ett 30-tal tidigare elever har skrivit till brev till mig efter att ha läst om hoten mot Musikskolan och berättat vad den har betytt för dem i livet. Jag hoppas att konserten ska få politikerna att inse hur viktig den är, säger Sune Karlsson.
|
Rolf Sundblad rolf.sundblad@dt.se |
Publicerad: 2010-01-29 07:18 |
| Visa på Facebook: |
Skriv ut: |
|
|
Mer Hedemora lördag 31 juli 2010: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Debattrådar stängs automatiskt efter en vecka.