Arrangören avgjorde kändismatchen Nytt världsrekord i fotbollsjonglering sattes före matchen
Matchen mellan kändislaget och sponsorlaget avgjorde, som brukligt, på straffar. Att matchhjälten skulle bli arrangören Arne Larsson var det dock nog ingen som hade tippat på.
Storpubliken på Klosterliden fick även se ett världsrekord i liggande fotbollsjonglering.
Relaterat
Den årliga kändismatchen mellan ett kändislag och ett sponsorlag lockade, som vanligt, storpublik till Klosterliden. Innan matchen hade börjat var dock alla blickar på Tomas Lundman som siktade på att slå sitt egna världsrekord i liggande fotbollsjonglering. Påhejad av publiken slog han sitt gamla rekord med ett par sekunder. Det nya rekordet lyder på 13 minuter och 39 sekunder.
– Det svåra är att hålla rytmen så länge. Och det blir svårt att se bollen när man får tårar i ögonen, sade Tomas när han intervjuades av speakern Tomas Jäverling efter rekordet.
Därefter tog matchen sin början. Sponsorlaget tog ledningen och kändislaget, med forna landslagsspelare som Glenn Hysén, Kenneth Andersson, Anders Limpar och Thomas Ravelli fick det svettigt.
Tomas Jäverling höll låda matchen igenom och delade ut beröm till bra prestationer och gliringar till mindre lyckade prestationer. Kändislaget inledde med det spännande anfallsparet Sven Rubin och Lars Ohly. Några långa bollar på duon blev det dock inte...
Camilla Henemark var nykomling i kändislaget och intervjuades från bänken av Tomas Jäverling.
– Du som har varit med i Let´s Dance Camilla. Brassarna spelar ju sambafotboll, vilken dans skulle du kalla spelet i dag? undrade Tomas.
– Tja, jag vet inte. Slow fox kanske, svarade Camilla och rev ner skrattsalvor från publiken.
I pausen försvann spelarna in i omklädningsrummet för att pusta ut. Alla utom Anton Hysén, som tillsammans med danskollegan från Let´s Dance – Sigrid Bernson, fick skriva flest autografer av alla.
– Det märks att Ralf Edström har lämnat återbud. Då blev det Anton som fick skriva flest autografer, konstaterar Tomas Jäverling.
Matchen slutade 5-5 och fick, som brukligt är, avgöras på straffar. Efter att Anton Hysén missat sin straff hade sponsorlaget chansen att avgöra. Men det var förmodligen ingen som hade kunnat gissa vem matchhjälten skulle bli. Efter att ha övertalats av publiken klev nämligen arrangören Arne Larsson, något motvilligt, fram och satte den avgörande straffen bakom Thomas Ravelli.
Efter matchen skrev spelarna autografer innan de fortsatte in i omklädningsrummet och vidare till banketten. Camilla Henemark pustade ut när hon lämnade planen.
Var det jobbigt att spela?
– Ja, men mest för att jag bara sprang runt och skrattade hela tiden. Och när bollen väl kom till mig så blev jag nästan rädd för den, säger Camilla med ett leende.
















