Landslagskapten mötte unga hockeystjärnor
Ett 90-tal ungdomar deltog då "High Performance Hockey Camp" hölls i Hedemora i veckan. Internationellt kända tränare från Ryssland och USA gav de unga spelarna nya perspektiv på hockeyn.
Relaterat
Det är inte första gången Hedemora anordnar hockeyläger sommartid. Men "High Performance Hockey Camp" har höjt ribban för att kvala in med några steg.
– Vi brukar säga att man ska ligga i den övre halvan av sitt lag. Det krävs mer av en, mycket koncentration och vilja. Toppspelarna här är bland Sveriges bästa i sina åldersgrupper, säger Per Andrén. Han har varit med och organiserat lägret och är mycket nöjd hittills.
Det stora dragplåstret är Igor Zakharkine, rysk tränare och före detta landslagskapten som tog hem två VM-guld och ett OS åt det ryska landslaget.
Igor Zakharkine pratar flytande svenska. Under fyra år, innan hans tränarkarriär tog fart ordentligt, bodde han i Säter och tränade Säters IF och Hedemora SK. Därefter skrev han kontrakt med CSKA Moskva, en gång Sovjetunionens framgångsrika ishockeylag.
Nu bor Igor Zakharkine i Ryssland, men tvekade inte att tacka ja till att delta på lägret.
– Klart jag ställer upp. Det här är väldigt bra organiserat, tränarna är proffsiga och ungdomarna här har en stor framtid, säger Igor Zakharkine.
Träningen på "High Performance Hockey Camp" är intensiv. Spelarna tränar sex timmar varje dag – tre ispass, fysträning och teori.
Ungdomarna är födda mellan 1996 och 2000 och har rest från hela Mellansverige.
Målvakten Izabelle Lundqvist tränar i Skogsbo SK och är en av tio målvakter på lägret. Izabelle har bara tränat i två säsonger men är en uppåtgående stjärna med "stor talang" enligt målvaktstränarna. Som ensam tjej på hockeylägret får hon ett helt eget omklädningsrum till sitt förfogande.
– Vi jobbar mycket på grunderna och detaljerna. Till exempel vad man gör i friläge och när man ska backa hem, förklarar Izabelle.
Hockeylägret ser hon som en bra möjlighet att utvecklas.
– Man lär sig hela tiden nya saker och blir bättre. Mitt mål är att göra mitt bästa på varje match för att hjälpa laget, säger Izabelle. Sedan skyndar hon vidare till sitt teoripass. Det är Jim Swoyer, tränare och coach från Lake Forest College i Chicago, som håller i lektionen.
"Videoanalys" står det på schemat. Spelarna har blivit filmade på isen och ska nu tillsammans med Jim Swoyer analysera hur de kan förbättra sig.
Det kan vara detaljer som vilken vinkel foten ska ha för att uppnå maximal hastighet på isen.
– Spelare på alla nivåer har någon svaghet de måste jobba på, konstaterar Jim Swoyer. Man blir aldrig fullärd.
Trots vissa språksvårigheter med de yngre spelarna är det ingen större skillnad att coacha här och i USA, tycker Jim Swoyer.
– En 13-åring är trots allt en 13-åring oavsett var i världen man befinner sig. De är här för att de vill och för att de vill satsa, säger han.
Några av de som siktar högt är spelarna Erik Flood, Simon Norberg och Sebastian Björnstad. Erik från Borlänge spelar i Modo, Simon och Sebastian från Leksand i Allsvenskan. För de tre är målet givet – att ta sig till NHL.
– Och att bli världens bästa back, tillägger Erik Flood. Vägen dit stavas träning, träning och mera träning.
Organisatören Per Andrén ger killarna en granskande blick.
– Vad gör ni om ni får en knäskada då?
– Då får man väl bli hockeycoach eller arbeta på något annat sätt med hockeyn, säger killarna unisont.
– Du ser, säger Per Andrén med viss stolthet i rösten. För de här killarna är det hockeyn som gäller fullt ut.
Mest nöjd är han med att ungdomarna fått olika perspektiv på hockeyn genom de internationella gästerna.
– Det är viktigt att de får olika synvinklar på hockeyn. Sedan får de själva tänka och dra slutsatser, säger Per Andrén.
Nästa år hoppas han att lägret utökas till två veckor.

















