Många vill att Humus ska leva vidare Humus Aid-galan drog in 21 000 till föreningens verksamhet
Humus har många vänner. Och de ställer upp när det krisar.
Sagateatern var nästan fullsatt i lördags när Husmus Aid-galan arrangerades för att dra in pengar till föreningen kassakista som sedan en tid ekat tom.
– Vi fick så mycket positiv feedback efteråt, flera tyckte att det ska bli en tradition.
Teaterföreningen Humus har funnits sedan 1974 och är fortfarande 2012 en mycket livaktig förening. Både unga och gamla Hedemorabor är engagerade i verksamheten som dock inte generarar mycket pengar. Förutom de kommunala bidragen måste föreningen få in 60 000 kronor varje år till bland annat lokalhyra och el och de ekonomiska problemen har hopat sig. Humus framtid är oviss.
Genom att arrangera Humus Aid-galan hoppades föreningen dock få in en slant. Och det visade sig att många vill att Humus ska leva vidare, närmare 90 personer löste biljett till galan.
– Med biljetter, fika och lotterier slutade det på ett netto på 21 006 kronor, säger Åke Ljungberg, kvällens konfrencier. Det hade jag inte vågat gissa på, även om jag räknat på att vi hade sålt fler biljetter.
Dörrarna till Sagateatern slogs upp klockan 18 och sedan var det full fart på scenen ända tills klockan närmade sig 22, med avbrott för fika. Artisterna och genrerna avlöste varandra och kvällen bjöd på underhållning för alla smaker.
– Det var en väldig bredd på artistframträdandena, allt från en näverlapp till rockmusik som blåste skjortan av publiken, säger Åke Ljungberg.
Samtliga artister framträdde gratis, och allt arbetet inför och under galan var helt ideellt. Priserna i lotterierna var skänkta av lokala företag.
– Med den responsen vi fick blir det inte svårt att göra om. Men då kanske vi inte ska kalla det Humus Aid, utan bara Humusgala.


































