Kommunala skolor visar upp sig för alla
Den här månaden har kommunens skolor öppet hus. Först ut är Stureskolan som sätter i gång med aktiviteter nu på lördag.
Relaterat
Fakta
Stureskolan
Byggdes 1935 och moderniserades 1983.
280 elever från F-klass till och med årskurs 6.
143 barn i fritidsverksamheten.
Finns även förberedelseklass för asylsökande elever.
37 pedagoger arbetar på skolan.
En förskola för femåringar med 20 barn ligger också i anslutning till skolan.
Hittills har fem skolor meddelat att de håller öppet hus under ett antal dagar, kvällar och helger i februari.
För Stureskolans del är det sjunde året i rad som de visar verksamheten för alla som är intresserade. Även fritids kommer att vara öppet.
Uppfinnarprojektet Geniknölarna har funnits lika länge och på lördag avslutas det senaste projektet. En jury ska då välja ut vinnare i kategorierna: bästa prototyp, originalitet samt nytta och produktionsmöjlighet. Elevernas uppfinningar kommer att presenteras på skolan mellan klockan 10-12.
Syftet med Geniknölarna är att öka förståelsen för hur våra livsvillkor förändras i takt med samhället, miljön och produktionsförhållanden.
Klockan 12.15 är det prisutdelning gymnastiksalen. Alla som besöker skolan får dessutom vara med och rösta fram publikens favorit.
Under lördagen lanseras också årets skoltidning Kastanjen, som då släpps till försäljning.
I klassrummen kommer olika typer av verksamheter att visas upp mellan klockan 10-13.



































