Ny stålaffär väntas
Knappt hade bläcket hunnit torka på avtalen mellan Outokumpu, ThyssenKrupp, finska Statens ägarbolag Solidium och det tyska facket IG Metall innan konkurrenterna började tala om fusioner.
Relaterat
Fakta
Rostfritt 100 år
Rostfritt började för 100 år sedan när Eduard Maurer och Benno Strauss på tyska företaget Krupp fick patent på rostfritt stål.
Ungefär samtidigt upptäckte engelsmannen Harry Brearley (Sheffild) att stål legerat med krom inte rostade och med första världskriget började på det rostfria stålets segertåg över världen.
Inriktningen mot specialstål i Avesta började 1924 med framställning av rostfritt. Sedan 1960-talet är det Avestas nisch. 1984 fusionerades de rostfria enheterna inom Avesta Jernverk, Nyby-Uddeholm (Torshälla) och Fagersta (Långshyttan) till Avestakoncernen som i dag är en del av finska Outokumpu
Bara de senaste tio åren har den globala årsproduktionen av rostfritt stigit från drygt 19 till över 31 miljoner ton.
Nyhetsbyrån Bloomberg skriver att den rostfria konkurrenten Aperam som knoppades av ArcelorMittal rärnar med att dra nytta av Outokumpu och Inoxums sammanslagning. Den leder till en kapacitetsneddragning där två tyska stålverk stängs 2013 och 2016 och efter avtalet med IG Metall till att den kallvalsade tunnplåten flyttas från Sverige med början 2014 för att kompensera den tyska förlusten av arbetstillfällen.
– Vi välkomnar affären eftersom vi förväntar oss att det kommer att förbättra för den rostfria stålindustrin. Aperam har en stark position att dra nytta av konsolideringen vår bransch, kommenterade en talesman från Aperam den finsktyska stålaffären.
Aperam hoppas att affären bidrar till att överkapacieten i Europa på rostfritt minskar och att priserna därmed blir bättre.
En av stålbranchens brittiska analytiker från Olivetree Securitie bedömde att Aperam är den stora vinnaren eftersom de kan dra vinstlotten utan att ens anstränga sig.
Outokumpu tar bort stålkapacitet med 0,6 miljoner ton 2013 och ytterligare 0,8 miljoner ton 2016 med stängningarna av två stålverk. Det motsvarar 15 procent av Europas kapacitet.
Stålkonsulten MEPS Internationals bedömning är att den akuta överkapaciteten i Europa är en miljon årston. Det har lett till att analytiker bedömer att det kan komma ytterligare strukturaffärer för att få ned överkapaciteten tidigare än 2016. Eftersom det bara finns två tänkbara kandidater i detta, spanska Acerinox och Aperam så ligger det i sakens natur att de också gör något.


































