[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVStora skador på Kupolens tak

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Skola kritiseras


GAGNEF


Eleven mobbades, mådde dåligt och stannade hemma från skolan.
Föräldrarna, som är kritiska till hur skolan hanterat situation och inte tillgodosett elevens behov av stöd och rätt till utbildning, anmälde förhållandet till Skolverket.
Nu riktar Skolinspektionen kritik mot Gagnefs kommun.

Kommentarer (3)

I anmälan till Skolverket har föräldrarna uppgett att eleven under sin tid vid en grundskola i Gagnefs kommun utsatts för mobbing av en klasskamrat samt att de verbala kränkningarna fått eleven att må dåligt och inte vilja gå till skolan.

Föräldrarna har uppgett att de är nöjda med hur skolan hanterat kränkningarna, men är kritiska till hur skolan hanterat elevens skolsituation, att skolan inte tillräckligt tidigt och kraftfullt satt in åtgärder som tillgodosett elevens behov och rätt.

Skolinspektionen, som utrett ärendet, konstaterar att eleven i ett tidigt skede var hemma i sju veckor och att enda undervisningen under den tiden var den som föräldrarna stod för sedan de själva hämtat hem läroböckerna från skolan.

- Av det åtgärdsprogram som skolan senare utarbetade framgår inte hur skolan ska arbeta motivationsskapande för att få eleven till skolan. Det framgår dock att skolan i huvudsak lagt ansvaret på eleven själv genom att beskriva att eleven ska närvara mer och ta sig till skolan. Sammantaget uppfyller åtgärdsprogrammet inte författningarnas krav, bedömer Skolinspektionen och tillägger att skolan inte heller senare arbetat systematiskt med stöd- och utbildningsfrågan eller utvärderat vidtagna åtgärder.

- Sammanfattningsvis bedömer vi att skolan inte arbetat tillräckligt aktivt och systematiskt för att försöka tillgodose elevens rätt till utbildning, skriver Skolinspektionen och riktar kritik mot kommunen för att inte ha följt författningarnas krav gällande elevs rätt till särskilt stöd och utbildning.

Senast den 16 februari ska kommunen redovisa vilka generella åtgärder i utvecklande och förebyggande syfte som vidtagit med anledning av Skolinspektionens beslut.

Fakta: Skollagen

Lagen anger en ovillkorlig rätt för alla skolpliktiga barn att få tillgång till utbildning inom grundskolan.

Skolan, och ytterst kommunen, har ett lagstadgat och långtgående ansvar för att se till att eleverna får sin utbildningsrätt tillgodosedd.

Om en skolpliktig elev av någon anledning inte fullgör sin skolgång ska skolan snarast utreda de bakomliggande orsakerna och i samverkan med vårdnadshavare utarbeta och sätta in nödvändiga åtgärder.


Kent Olsson
kent.olsson@dt.se
Publicerad: 2009-11-21 08:14

 
Läsarnas kommentarer (3):

Är nån som begriper

Jag kan inte hur än jag anstränger mig förstå vad de två inläggen har för "budskap"! Tacksam om någon kan förklara för mig! Dessutom är jag tämligen övertygad om att i denna problematik finns det säkert "en andra sida" också!!

Gunnar Lärka, 2009-11-27 15:03

Kan det bli något annat

Kan det bli något annat är fiasko när ledningen agerar stenograf och är utan konstruktiva förslag. Usch och fy när man "spelar" med ungdomars framtid på detta viset. Fram med mer närvaro och engagemang. Det är liv och framtid som är på spel. Inte siffror och statistik!!

??, 2009-11-24 20:20

Lär ni er aldrig

Gagnefs kommun för vilken gång i ordningen?

En som vet, 2009-11-24 07:59
 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Gagnef Thursday 11 March 2010:

De delar miljöpriset

GAGNEF. Sörgårdens förskola och kommunens samhällsbyggnadssektion delar kommunens miljöpris.
Förskolan har en genomtänkt miljöprofil och samhällsbyggnadssektionen har bytt ut fossilt bränsle mot biobränsle.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Behov av stödinsatser

DJURÅS. Ett antal elever vid Djuråsskolan mår mycket dåligt.
- Vad tänker kommunledningen göra för eleverna med störst behov av stödinsatser, undrade Ann-Gret Olsson (S) i fullmäktige.
- Insatser har genomförts och fler kommer. Dessutom har vi fått en ny och positiv skatteprognos, svarade Anders Ahlgren (C).

Läs mer
Läs mer

 (0)


Dala Mitt räddningen?

GAGNEF. Det lutar åt Räddningsförbundet Dala Mitt.
Gagnefs räddningschef Thomas Gruhs förordar ett framtida samarbete - läs medlemskap - med förbundet.
Ett sådant avtal ger en rejäl resursförstärkning, oförändrade beredskapsstyrkor och en storsatsning på brand- och olycksförebyggande arbete - men det brinner i knutarna.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Samarbete ska ge ungdomar jobb

DJURÅS. Skolan + Näringslivet = Sant.
- Vi måste samarbeta - för elevernas, företagens och samhällsservicens skull, konstaterade studievägledaren Elisabeth Falck och företagarbasen Ragnar Marklund under tisdagens näringslivsdag för kommunens 260 åttonde- och niondeklassare.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Kräver folkomröstning för sopavgifter

GAGNEF. Gruppen för skäliga sopavgifter kommer att begära en folkomröstning.
Ett 100-tal deltagare i måndagskvällens "sopmöte" i Bodarna har redan skrivit under begäran.
- Likabehandlingsprincipen gäller kommunens medlemmar, det vill säga människor och inte fastigheter, hävdar gruppens Lennart Finn.

Läs mer
Läs mer

 (4)


"Lärdomar för livet"

BÄSNA. Angelica Lindvall reste till Tanzania som lärare - och blev elev.
- Jag volontärarbetade på ett barnhem för hiv-smittade och/eller föräldralösa barn och de gav mig lärdomar för livet, berättar hon.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Bro i Bäsna "trafikskadad"

BÄSNA. Stenbron på Långgattu i Bäsna har skadats av tung trafik.
Bäsna vägars samfällighet beräknar kostnaden för en ny bro till mellan 220 000 och 280 000 kronor.
- Om vi inte gör något riskerar vi att läget blir akut, säger vägbasen Jaak Kerstell.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Nya elljusspåret invigt

BJÖRBO. Elljusspåret mitt i Björbo är invigt och klart för motion, skidåkning, löpning och promenader.
Företagarna i Björbo och Björbo IF har satsat på att bygga om och förbättra spåret.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Sofia hyllar Oskar

GAGNEF. Organisten Sofia Östling från byn Bodarna ger på onsdag en Oskar Lindberg-konsert i Gagnefs kyrka. Bo Harry Sandin, Björbo, porträtterar kompositören i ord.

Läs mer
Läs mer

 (0)


"Nu ser vi ljuset i arbetslöshetstunneln"

GAGNEF. Antalet arbetslösa som fick jobb fördubblades.
Och på ungdomssidan handlar det om mer än en fördubbling.
- Nu ser vi ljuset i tunneln, berättar arbetsförmedlingschef Lena Bäckman och berättar att bland annat arbetsmarknadsprogrammet Lyft ger förmedlingen och de arbetssökande nya möjligheter.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Entusiasm i Kalla(s) spår

DJURÅS. Barnen vid Djurås förskola har i strålande solsken och med stor entusiasm genomfört Lilla Vasaloppet.

Läs mer
Läs mer

 (0)


"Gruppens lösning är juridiskt svår"

GAGNEF. Kommunalrådet Anders Ahlgren (C) tycker att "Gruppen för skäliga sopavgifter" tar för lätt på kommunallagens likabehandlingsprincip.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Spårkonst och lättgått

GAGNEF. Utflykter för folk som inte är så bra på att springa i skogen. Det är en av nyheterna i årets program från Friluftsfrämjandet.

Läs mer
Läs mer

 (0)


I skolan - natt och dag

DJURÅS. De trivs i skolan - både dag och natt.
Ett 50-tal ungdomar har deltagit i ett nästan två dygn långt LAN-party, Local Area Network, i Djuråsskolan.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Bra start för Lars

SIFFERBO. Sifferbos 16-årige endurofantom kom femma vid USM-premiären i Östersund och tog en åttondeplats under den första deltävlingen i junior-SM.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Tåg nära krocka

MOCKFJÄRD. Två persontåg fick klartecken att köra mot varandra på Västerdalsbanan - trots att ställverket i Mockfjärd var ställt på obevakad drift.

Läs mer
Läs mer

 (3)


2 500 besöki PRO-gården

GAGNEF. - Imponerande.
Så sammanfattar Gagnefs PRO-bas Bo Lindevall medlemmarnas intresse för och engagemang i föreningens verksamhet.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Ishallen en enda skrothög

MOCKFJÄRD. Av ishallen i Mockfjärd återstår nu endast en skrothög, det efter att även den andra delen av hallen gett vika.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Hopp om återuppbyggnad

MOCKFJÄRD. Stora värden gick till spillo när taket till Mockfjärds istält rasade in. IFK Mockfjärd har investerat totalt ungefär 900 000 i hockeyanläggningen.

Läs även: Istältets tak rasade ihop

Läs mer
Läs mer

 (0)


Kvinna skadad i trafikolycka

Gräv/uppdaterad 12:57. Kvinnan skadades på måndagen vid en trafikolycka på riksväg 70 i Gräv.

Läs mer
Läs mer

 (6)


Följ debatten!

Läs alla insändare från Gagnef här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>