[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVFödde efter O-ringen.

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Kårebocken tog bilen till Falun


Falun




Den första Kårebocken som ska ingå i stadsparaden har anlänt, och till sommaren har den sällskap av ett tjugotal andra.

Kommentarer (8)

Bocken dök upp tidigt på måndagsmorgonen, och Linda Norén på Centrala stadsrum säger att den drog en del uppmärksamhet till sig då den färdades fastspänd på ett biltak ända från Sundsvall. Nu kommer den att målas av konstnären Anneli Hag C, som säger att tanken är att skapa något som symboliserar Falun.

- Jag söker alltid symbolik i mitt arbete, och jag vill trycka på att Falun är en levande stad. Vi har Falu gruva och världsarvet, och jag kommer att arbeta mycket med färgsättningen.

Tanken med Kårebockarna är att företag och organisationer ska gå in och sponsra dem, och sedan i samråd med lokala konstnärer sätta sin egen prägel på konstverken och förmedla en känsla av företaget.

- Man får köpa in sig som fadder, och det är många som varit intresserade. Men vi efterlyser fler, förklarar Linda Norén.

Bockarna är tillverkade i glasfiber och designade av konstnären Ingela Lundwall i Sundsvall. Den bock som nu anlänt har adopterats av Centrala stadsrum, Falu kommun och Visit Falun Borlänge, och den närmaste tiden kommer den att kunna beskådas i skyltfönstret vid turistbyrån på Trotzgatan. Men efter målning kommer den till våren att stå nedanför trapporna mot Holmtorget.


Mattias Karlsson
mattias.karlsson@dt.se
Publicerad: 2010-02-01 15:47

 
Läsarnas kommentarer (8):
1-3 | 4-6 | 7-8 | Alla

*Hoppas på kurbits*

:)

tinatoon, 2010-02-02 22:16

Plagiat

Här i Gävle har de haft såna där färgglada bockar på gatorna i ett par år nu...

Mas i exil, 2010-02-02 08:27

.

Jim. Detta är något som har gjorts i ett stort antal städer, elefanter i Amsterdam eller någon kanske minns korna i Stockholm? Någon som vet vilka konstnärer som ska måla dessa bockar? Som vanligt lär väl dom medverkande vara 40 plus..

Utflyttad , 2010-02-01 23:07
1-3 | 4-6 | 7-8 | Alla
 
Visa på Facebook: Skriv ut:

Mer Falun lördag 31 juli 2010:

Inbrott på Kopparvägen

Falun. På torsdagsförmiddagen utsattes en lägenhet på Kopparvägen för inbrott.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Bilinbrott på Tiskenparkeringen

Falun. Mellan onsdag och torsdag tog sig en okänd gärningsman in i två bilar som stod parkerade på Tiskenparkeringen i Falun.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Allt fler kvinnor missbrukar alkohol

FALUN. På missbruksmottagningen Viva har man sett att kvinnor i medelåldern är de som allt oftare söker hjälp för alkoholmissbruk.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Länsstyrelsen medger skyddsjakt på björn

Övertänger. Länsstyrelsen Dalarna medger skyddsjakt på björn i Övertänger/Grytån i Falu kommun. Beslutet avser en björn som vid upprepade tillfällen uppträtt närgånget mot människor.

Läs mer
Läs mer

 (0)


"Det är ett väldigt barnvänligt hus"

FALUN. Barnen reser 100 år tillbaka i tiden.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Ny ägare till Disponentvillan

Falun. Nu har avtal tecknats om försäljning av området där Stora Enso research låg, men också disponentvillan.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Brist på nattvandrare

FALUN. "Ungdomarna söker sig till oss".

Läs mer
Läs mer

 (5)


Försök till mordbrand

Falun. Sent natten till torsdag anlade någon en brand i en papperskorg intill en bostadsbyggnad på Norra järnvägsgatan.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Oklart om dödsolyckan i Hosjö

Falun. Nu söker polisen vittnen till mc-olyckan.

Läs mer
Läs mer


Farligt handlägga alkoholtillstånd

Stockholm(TT). En gevärskula i ett brev och en krossad bilruta. Det är exempel på hot som kommunernas handläggare av alkoholtillstånd utsatts för.
Trots hotbilden saknar många kommuner fortfarande säkerhetsrutiner.

Läs mer
Läs mer

 (0)


"Vi har varit ganska förskonade"

Falun. Varje år inträffar incidenter som upplevs obehagliga eller hotfulla.

Läs även: Farligt handlägga alkoholtillstånd

Läs mer
Läs mer

 (1)


Drömmen har slagit in för Daniel

Falun. "Jag älskar Japan, äntligen får jag åka dit igen".

Läs mer
Läs mer

 (1)


Sommarens sista Sillkväll

Svärdsjö. Under onsdagen hölls sommarens sista sillkväll i Svärdsjö och Hembygdsföreningen såg till att det grillades fiskar i mängder. Dessutom utsågs för nittonde gången årets Svärdsjöbo.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Falu cruising fyllde 10 år

Falun. Under onsdagskvällen intogs staden av bilar.

Läs mer
Läs mer

 (7)


Naken man dök upp på Statoil

Falun. En man endast iförd kort kjol och stay-ups dök upp Statoil vid Herrhagsvägen under tisdagsförmiddagen.

Läs mer
Läs mer

 (21)


Trodde anhörig var full

DALARNA. Nu vill hon att rutinerna på akuten ses över.

Läs mer
Läs mer

 (8)


Kostar tre miljarder om året

Borlänge. Var femte svensk lider av långvarig smärta.
I en artikelserie under sommaren tittar vi närmare på det som gör ont.

Del 3: Göran sågade av sig armen
Del 2 "Känns som att huvudet ska sprängas"
Del 1: Hon blev sjuk av duktigheten

Läs mer
Läs mer

 (1)


Slogs ner på Holmgatan

Falun.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Han vann bluffvinst

Grycksbo. Han fick hem ett brev om att han hade vunnit 40 000 dollar. Men det gick David Åslund inte på.

Läs mer
Läs mer

 (7)


Milrock i Svartnäs

Svartnäs. En liten scen, ett litet kök och några bänkar. En rykande mila.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Följ debatten!

Läs alla insändare från Falun här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>