| [13:37] Skadad skidåkare räddades på fjället |
| [13:32] Latsbil fastnade i rondell |
| [12:52] Avvisad från krogen - slog vakten |
| [12:28] Knuffade man - åtalas för misshandel |
| [12:06] Mora BB förblir stängt |
| [11:14] Melody Gardot till Dalhalla |
| [11:02] Statoilrånare på fri fot |
| [10:59] Peru-order till ABB |
| [10:32] Stora och "stålskrotet" - nu väger de jämnt |
| [10:05] Stöld av bilsläp i Sälen |
| [08:47] Vinst för Tunabyggen - men kylan kostade miljoner |
| [08:04] Upprustning av milstolpar i Mora |
| [08:02] Naturvårdsverket vill förbjuda skoteråkning |
| [08:02] Makalösa föräldrar växer till förening |
| [08:01] Modern ledare med mål |
| [07:46] Fler unga väljer konfirmation |
| [07:16] Larmade inte om viltolycka |
| [07:02] Barnen slipper betala skulderna |
| [06:43] Jim Frick fortfarande medvetslös |
| [06:03] Sanningen om Dalfolket avslöjas |
| [06:43] Jim Frick fortfarande medvetslös |
| [06:01] Kallur slopar häckarna |
| [17:17] Nytt bakslag för Dalkurd |
| [16:18] Susanne vann och Tynell tvåa i Schweiz |
| [15:25] Thomas snabbast i otrimmad bil |
| Brage skrällde mot Assyriska |
| Silver till Domnarvet och Mora |
| Joacim till Färjestad? |
| KIK-damer klara för allsvenskt spel |
| Pärson näst sist i avslutningen |
| Ett fall för mycket för Kalla |
| Anna sjua på tremilen |
| Nytt JSM-guld till Malung |
| Gregers sista match |
| Smakstart för LIF-damerna |
| Blekt IBF åkte på storstryk |
| Falun vaknade för sent |
| Kalle stor FIF-hjälte |
| Ore fortsätter sitt segertåg |
| Omotiverat Ludvika föll |
| [13:19] Kanske besked om Vilks-gripna i dag |
| [13:14] Borgerliga alliansen släpper Sverige |
| [12:49] Lagrådet körs över om drogtest |
| [11:29] Man gripen för massakerhotet mot KTH |
| [11:09] Snön gav rekordfå dödade på vägarna |
| [10:54] Åtal mot skandalomsusad vd |
| [10:12] Kvinna anhållen för mord i Rotebro |
| [09:27] Volvo och Toyota har vinnarbilarna |
| [09:24] Handgranatfynd på restaurang |
| [06:12] Bomblarm i Rosengård |
| [13:19] Pedofilparti avvecklas |
| [13:07] Demonstranter protesterar med blod |
| [10:12] Europeiska polisräder mot maffia |
| [06:39] Uribe mot seger i Colombia |
| [06:24] Omfattande elavbrott i Chile |
| [04:47] 1000-tals evakuerade vid Fiji-cyklon |
| [01:09] Jemen: al-Qaida-medlemmar dödade |
| [23:59] Övergrepp fortsätter hemsöka kyrkan |
| [21:14] Sarkozy i underläge i lokalval |
| [19:37] 17 knarkrelaterade mord vid Acapulco |
| Nyheter/ Falun | |
|
|
|
I ett öppet brev till skolnämndens ordförande Maria Gehlin och skolchef Lena Stoltz beskriver lärare och personal på Haraldsbogymnasiet sin arbetssituation som de upplever försämrats kraftigt.
- Samtidigt som Gehlin vill att vi lärare ska ägna oss mer åt kärnverksamheten i klassrummen lägger hon på oss mer uppgifter utanför undervisningen. Idag har man tagit bort administrativ personal, städare och kuratorer och förvänta sig att vi ska ta över deras arbete. Jag får inte ekvationen att gå ihop, säger Pontus Dallöf som undervisar estetelever i svenska och historia.
- Jag är stolt över mitt arbete och vill hinna se och hjälpa varje elev, men i och med de besparingar som genomförs blir det allt svårare, säger Pontus Dallöf som får medhåll av sina kollegor.
- Självklart förstår vi att vi måste spara när elevkullarna blir mindre, men det måste gå att göra på ett annat sätt. I dag är vi på väg mot den oflexibla katederundervisningen som bedrevs på 40-talet. Det passar vissa elever men långt i från alla, säger Fredrik Adolphson som tycker att det är märkligt att beslutsfattarna tar bort möjligheten till individanpassad undervisning samtidigt som skolan förväntas bli bättre på att göra reklam för den egna verksamheten.
- Flexibilitet och alternativa arbetssätt är sådant som friskolorna brukar använda i marknadsföringen. Som det är nu går vi i motsatt riktning, säger Adolphson.
Maria Gehlin (FAP) skriver i ett svar till personalen på Haraldsboskolan, bland annat, att skolan tvingats spara runt 100 miljoner kronor under de senaste tre åren och om man prioriterat annorlunda skulle något annat, barn, förälder eller personal drabbats. "Skolnämnden kan bara ställa en barnverksamhet mot en annan och måste alltid prioritera den lagstadgade verksamheten".
Vidare skriver Gehlin att fullmäktige kan förhindra ytterligare neddragningar inom skolan genom att höja skatten eller prioritera bort annan kommunal verksamhet. Det sistnämnda en åtgärd som Maria Gehlin och Falupartiet förordar.
- Det finns pengar i Falu kommun, det kommunfullmäktige bör diskutera är hur pengarna används.
|
Cecilia Ekebjär cecilia.ekebjar@dt.se |
Publicerad: 2010-01-28 06:44 |
Ingen bryr sig
Två dagar efter artikelns publicering finns en enda kommentar, två med denna. Det är tragiskt att exempelvis vargfrågan engagerar så mycket mer än situationen för våra barn och ungdomars. Men det är därför frågan också politiskt "död" vilket är tragiskt.
Att kasta sten i glashus.
Ordföranden för skolnämnden, Maria Gehlin, ondgör sig över bristen på medel. Det vore klädsamt att redovisa vilka åtgärder som har tagits för att anpassa skolbudgeten till den minskande elevantal. En stor del av budgeten går till att betala hyror till halvtomma lokaler. När ska skolnämnden våga ta de nödvändiga åtgärder? Den kraftiga elevantal minskningen borde ha följts av en minskning av antalet lokaler.
| Visa på Facebook: |
Skriv ut: |
|
|
Mer Falun Monday 15 March 2010: |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Debattrådar stängs automatiskt efter en vecka.