Erik slog larm om dieseltjuvarna "De tänkte inte på att ungdomar kan vara ute på nätterna"
Tack vare Erik, 16, kunde två män i 30-årsåldern gripas misstänkta för dieselstöld från panncentralen i Bjursås.
– Jag såg att de backade in med bil och släp så jag vände och for tillbaka och kollade vad de gjorde där, säger han.
Relaterat
Kompisens skämt om tjuvar gjorde att Erik blev extra misstänksam mot bilen som stod parkerad vid panncentralen.Fotograf: Kjell Jansson
Sommarlovslediga Erik och några kompisar spelade dataspel sent in på natten när de fick se en bil med släp sakta komma körande i Bodarna. Efter en liten stund vände bilen, med två män i, och körde sakta tillbaka samma väg de kom ifrån.
– Ena kompisen skämtade om att de säkert var tjuvar, säger Erik.
En liten stund senare satte sig Erik på sin moped för att åka hem. Då fick han se samma bil vid panncentralen.
– Man blir så klart misstänksam, vi var de enda som var ute på byn. Jag vände och åkte förbi en gång till för att se vad de höll på med. Det lät som om de skruvade i något och bröt upp saker så jag ringde till morsan som ringde till honom som ansvarar för panncentralen. Han ringde i sin tur till polisen, säger Erik.
Tidigt på onsdagsmorgonen kunde polis gripa två män i 30-årsåldern, den ene sedan tidigare känd hos polisen. En släpvagn och diverse redskap togs i beslag.
– Vuxna jobbar och går och lägger sig på kvällen men de tänkte inte på att ungdomar kan vara ute på natten. Det var tack vare kompisen som skämtade om tjuvar som jag körde förbi en extra gång, säger Erik.
Har du fått någon reaktion från de på panncentralen?
– De har tackat mig.










