Bra sommar för skogens guld
Sommaren har börjat bra. I alla fall för entusiastiska svampplockare som redan börjat leta ute i skogarna.
– Det kommer bli ett bra svampår efter det väder som varit, säger Lillemor Skölving, svampkonsult.
Relaterat
Efter ihållande regn kommer nu kantarellerna ovanligt tidigt, många rapporterar om mycket svamp även om det fortfarande bara är juli.
– Kantarellerna kommer tidigare där det är lite ljusare och gärna lägre belägna, ofta nära sjökanten, säger Lillemor Skölving, svampkonsult.
I vanliga fall brukar säsongen dra i gång i augusti, men i år har platser där det vanligtvis är torrt fått sig en rejäl dos fukt. Svampen trivs bra i blandskog, oftast nära stigar och skogsvägar.
– Det får inte torka ut. Hög luftfuktighet och lagom med kyla gillar svampen, säger Lillemor Skölving.
När det kommer till kantareller brukar det blir stressigt bland plockarna för att kolla sina "hemliga" ställen. Men Lillemor Skölving är inte orolig.
– Vi som kan lite svamp känner ingen panik att springa ut i juli, det tar ett litet tag för svamparna att växa till sig ordentligt, säger hon.
Kantarellerna växer långsamt och det är bra om man inte plockar de allra minsta för att förlänga säsongen.
– Förra året fanns en del som plockade kantareller ända in i december, säger Lillemor Skölving.
Lillemor Skölving är en av medlemmarna i föreningen Skogsriskan i Dalarna.











