De är redo att komma med frukost
Sextonåriga Elin Kallur och Hanna Berglund startade eget i sommar. Företagsidén: att köra frukostfrallor och morgonfika till dörren. Nu hoppas de att många morgontrötta kunder nappar.
Relaterat
Fotograf: Stina Rapp
Fotograf: Stina Rapp
Hanna Berglund och Elin Kallur har startat företag som sommarlovsentreprenörer. Företagsidén är att köra ut färskt bröd till morgontrötta under semestern.Fotograf: Stina Rapp
På sin företagssida på internet; "Frukostflaket", presenterar sig tjejerna som "två lata tjejer som tröttnade på att det inte gick att kombinera en sovmorgon med nybakat bröd till frukost". Nu är det väl snarare så att de själva får vara morgonpigga, och hoppas på lata kunder. Inför fredag- och lördagsmorgnar i sommar har man möjlighet att beställa bröd och bullar via Frukostflakets hemsida och få fikat hemkört till dörren på tjejernas flakmoppe. Men det gäller att bo i rätt del av staden, det vill säga kring Gamla berget, Villaudden, kring Öhnsbacksdammen eller Slätta och Stenslund.
Elin och Hanna startade sitt företag som "sommarlovsentreprenörer" i Falun/Borlänge, vilket innebär att de fått delta i en utbildande kick-off och fått ett startbidrag på 2000 kronor. Idén att köra ut bröd med flakmoppen var Hannas, och från början var den ganska diffus.
– Jag hade funderat lite på det där att köra ut frukostbröd på sommaren och hade mest undrat varför det inte fanns någon som gjorde det redan.
Under kick-off-veckan tog idén tydligare form. Då funderade Elin och Hanna över vilka områden som låg långt ifrån en affär, vilket rimligen skulle skapa intresse för att få färskt bröd hemkört på helgmorgnar. Att Elin, vars pappa äger flakmoppen de kör, själv bor i Villaudden påverkade också valet av målgrupp.
– Vi räknar med att hinna köra ut bröd till ett trettiotal under en förmiddag, säger Hanna och Elin.
De körde i gång lite på prov förra helgen, men då hade bara två kunder beställt bröd. Så i måndags satsade tjejerna på att marknadsföra sig lite bättre, och delade ut flygblad.
Vilka förhoppningar har ni nu för ert företag i sommar?
– Vi tänker mest att det är många som kan få glädje av det om det går bra. Och så tycker vi att det är kul med den här egna-företagsgrejen. Jag skulle gärna starta ett UF-företag (Ungt företagande) i trean på gymnasiet, säger Elin.
Hanna och Elin börjar i höst andra året på Haraldsbogymnasiets naturvetenskapliga program.
Fotnot: Tjejerna frukostföretag har adressen: www.frukostflaket.blogg.se














