Alla dalakommuner med i jobb-projektet
Satsningen "Unga till arbete W 18-24" inleddes 2010 och går ut på att hjälpa behövande ungdomar till jobb, studier eller annan sysselsättning.
Länets alla kommuner är med, sedan Vansbro beslutade att gå med denna vecka.
Relaterat
Satsningen redovisar goda resultat. I dagsläget har 1 100 ungdomar gått - eller går - igenom kursen. Av de 850 som redan klarat av kursen har hela 61 procent gått vidare till ett jobb eller utbildning.
Resultatet varierar mellan kommunerna. Älvdalen har nått hela 80 procents resultat. I Smedjebacken har satsningen gjort att ungdomsarbetslösheten halverats.
Ungdomarna rekryteras via socialkontoret eller arbetsförmedlingen. Det går inte att söka själv. När en ungdom söker socialbidrag informeras han eller hon om Unga till arbete, där inleds sedan en fyra veckors introduktion för att stärka och hjälpa den unge att se sin möjliga framtid.
I snitt stannar deltagaren i fyra månader. Men allt beror på individens behov. Det kan handla om allt från en månad till ett år. Kursledarna hjälper till individuellt efter behov. Tesen är att hjälpa de unga att fixa sin egen framtid. Mottot är är att agera snabbt för att unga inte ska invaggas i passivitet eller bidragsberoende.
Unga till arbete är helt unikt i landet. Fyra vid Region Dalarna administrerar satsningen - som bekostas av EU, länets kommuner och arbetsförmedlingen.
Unga till arbete omfattar totalt 22 miljoner från EU från 2010 till och med 2013. Utöver det ingår ordinarie ungdomsjobbpengar från länets kommuner, 10 miljoner, samt 23 miljoner från socialförvaltningar och arbetsförmedlingen.
I länet finns totalt 25 anställda kursledare som lotsar de unga vidare till jobb, studier eller annan sysselsättning.








































Senaste kommentarerna:
Skrivet 22 feb 2012 23:46 Kloker (Ej registrerad)
Jag är nyfiken på vad som menas med "Har gått vidare till jobb".
Det kan betyda att de fått jobba några timmar en vecka som vikarie eller timanställd.
Hur många av dem fick ett fast jobb? det hade varit intressant att veta.