Gruvvattnet ger Stora Enso förlust på 175 miljoner
Den världsunika gruvvattenreningen i Falun funkar inte.
Nu redovisar Stora Enso en smäll på 20 miljoner euro, 175 miljoner kronor, för Faluprojektet.
Relaterat
38 kubik gruvvatten i timmen skulle renas från metaller i vattenfabriken som skulle göra avfall till nyttiga produkter. Hittills har projektet kostat 130 miljoner och nu avsätter Stora Enso ytterligare 175 miljoner för att leva upp till sitt löfte.Fotograf: Claes Söderberg
Nederbörden 2009 ledde till nya problem för Stora Enso i Falun som tvingades hänga pumparna i Oskars lave när gruvvattnet steg. Nu avsätter Stora Enso ytterligare 175 miljoner för att få vattenverket att fungera som tänkt.
I sista reningssteget så fallerade Falu Rödfärgs världsunika vattenfabrik och nu avsätter ägaren 175 miljoner så att Johan Molin som är vd på Falu Rödfärg klarar löftet om att rena gruvvattnetFotograf: Claes Söderberg
Fakta
Historik gruvvattenreningen
Rening av gruvvattnet startade 1987, genom sambehandling med kommunalt avloppsvatten i Främby avloppsreningsverk. Dessförinnan hade länspumpningsvatten från gruvan släppts orenat till Gruvbäcken.
8 december 1992 sköts den senaste salvan i gruvan och Stora Kopparbergs Bergslag åtar sig sedan att hålla vattennivån på 215 meter.
1995 inledande försök med ny teknik för rening av gruvvattnet genomfördes av Stora och året därpå beslöts att utveckla ny reningsteknik.
2000 Det kommunala vattnet och gruvvattnet renas separat i kommunal regi.
2003 beslöt att satsa på en ny reningsanläggning för gruvvattnet, där metaller återvinns som nyttiga produkter och ett rent vatten släpps ut.
2007 den nya reningsanläggningen startades vid gruvan.
2008 -2011 Inkörningsproblemen är för stora.
2012 Stora Enso vinstvarnar och avsätter 20 miljoner euro, cirka 175 miljoner kronor för att lösa reningsproblemen.
201X Vattenfabriken i drift
Stora Enso vinstvarnar ännu en gång om en förlust för fjärde kvartalet 2011. Nu är det historien i Falun som spökar.
Efter mer är tusen års drift sköts den senaste sprängsalvan i Falu gruva den 8 december 1992.
Två verksamheter lever vidare: Stora Ensos Falu Rödfärg och, på initiativ av Stora sedan årsskiftet 2002, världsarvet Falu gruva som drivs av stiftelsen Stora Kopparberget.
Stora Enso har bland annat åtagit sig att bygga en världsunik vattenfabrik som ska rena vattnet som pumpas upp ur gruvan. Gruvvattnet ska ligga på en fastställd nivå.
Mellan 1993 och fram till mitten av 2011 beräknar man att Stora Enso och staten gått in med 130 miljoner i olika åtgärder för att komma tillrätta med metallutsläppen från Falu Gruva med ett nytt unikt vattenverk.
2009 var ett nederbördsrikt år och gruvvattnet steg nere i gruvan. Olyckan var framme och världsarvets besöksgruva drabbades av svampangrepp. Falu Rödfärg byggde 2010 om pumpanläggningen och hängde den i Oskars lave. Vattennivån är inte helt återställd ännu.
Falu Rödfärgs vd Johan Molin:
– Vi pumpar så mycket det går från vår nya pumpanläggning, 38 kubik i timmen. Reningen sker fortfarande i Främby för vattenfabriken är inte i drift ännu. Vi har sänkt vattennivån med sex meter till 191 metersnivån och har en bit kvar.
– Just nu är flaskhalsen reningsverket i Främby där vi stoppar ett par dygn för planerat underhåll nästa vecka. Vi får gipsbildning i rören som vi ska knacka loss så att vi får ett bättre flöde igen.
När har du en fungerande vattenfabrik vid Falu Gruva i drift?
– Vi vet nu att vi har en tekniskt fungerande lösning framme, det återstår ett investeringsbeslut, säger Falu Rödfärgs vd Johan Molin som väntar på ett besked från ägaren Stora Enso.
Falu Rödfärg omsätter strax över 60 miljoner och ägaren Stora Enso omsätter 10.3 miljarder euro.
Stora Ensos finanschef Markus Rauramo säger att engångsavsättningen 20 miljoner euro (175 miljoner kronor) som Stora Enso nu vinstvarnar för, gäller en avsättning för vattenrening och vattennivåjustering vid den före detta gruvan i Falun i Sverige. Det är den bästa ekonomiska bedömning Stora Enso kan göra för dagen och finanschefen räknar med att pengarna räcker för att lösa problemen i Falun.
Stora Enso avsätter också 11 miljoner euro för nedskrivningar av aktier och lånefordringar i Arktos Group.












































Senaste kommentarerna:
Skrivet 18 jan 2012 15:02 ojoj (Ej registrerad)
Eller hur! Och kanske borde medverka till finansieringen till att rena Tisken. Men så blir det ju med gamla miljösynder. Vinster plockas ut och sedan drar man till nästa projekt. Ändå verkar Stora vara en av de bästa i klassen.
Skrivet 18 jan 2012 11:58 Världsarv? (Ej registrerad)
Vilken himla tur att Fluns kommun inte tagit över även denna verksamhet. Men tydligen ska kommuninnevånarnas reningsverk även klara Storas problem. Borde inte Stora efter 1000 år av intäkter från gruvan äntligen börja göra rätt för sig. eller?