De har gruvan som klassrum
Kommunens 8-klassare har haft gruvan som klassrum under hösten.
– Det handlar om kreativa program hela dagarna, säger Anna-Lena Grusell, Falu gruva.
Relaterat
Hannes Löwenberg sågar ved som ska användas till bergsbrytningen.Fotograf: Kjell Jansson
Det handlar om dåtida och nutida gruvdriftstekniker som eleverna tittar på med utgångspunkt i de nya skolkursplanerna.
Eleverna har varit uppdelade i tre arbetspass - på tre stationer:
* Man har varit under jord och fått som uppgift att ta fram ideer om gruvans verksamhet - inriktning mot miljö, ekonomi, kultur och att skapa nya arbetstillfällen.
* Man har hållit till vid Creutz lave för att prova bergsbrytning som på 1700-talet, tillmakning, borrning och skrädning av malmen.
* Dessutom har man studerat modern gruvdrift med modern kartteknik och i laboratoriet renat äkta gruvvatten.
– Eleverna använder natriumhydroxid för att fälla ut vattnet i reningsprocessen, säger Anita Johansson, Teknikverkstan.
På fredagen var det elever vid Söderbaumska skolan och Britsarvsskolan som hade gruvområdet som klassrum.
Och de verkade mycket intresserade, av både att hugga ved till brytningen och att rena vattnet.
– Vi tror att det här är givande för eleverna eftersom det kommer att finnas jobb i framtiden i den här sektorn, säger Anna-Lena Grusell.









































