Testade för PostkodMiljonären
Relaterat
Fredrik Rajczonek och Raija Hernlund vill gärna delta i frågeprogrammet PostkodMiljonären. Foto: Lars Dafgård
Patricia van Trigt. Foto: Johan Larsson
Deltagarna fick svara på 40 frågor och de med bäst resultat kan gå vidare för att testa sina kunskaper i frågeprogrammet PostkodMiljonären.
Det var inte precis någon rusning till castingen men en och annan sökte sig dit för att försöka komma med i frågeprogrammet. Björn Berglund hör till dem som annars sitter hemma i soffan och har svar på många av frågorna som ställs i programmet.
Vad lockar dig till att göra det här?
- Nyfikenhet och slantar eventuellt. Frågesport är allmänbildande och man lär sig mycket både av de rätta som såväl de felaktiga svaren, säger han.
Frågorna var av allmän natur, allt från musik till historia och krävde raka svar till skillnad från i tv-programmet där deltagaren har olika alternativ att välja mellan.
Totalt är det cirka 500 personer som deltar i castingen.
- Bara att ta sig till tv-studion är en vinst, säger Maria Engkvist som är redaktör för programmet.

























































