Makalösa föräldrar växer till förening
Relaterat
med dottern Emilie Foto: Kjell Jansson
"Det är jättekul, men vi vill gärna nå ut till fler, och jobba lite mer för att påverka i politiska frågor" säger Marika Mikkelsen om att göra förening av nätverket. Foto: Kjell Jansson
- Jo, jag har drivit på för att verksamheten ska växa, för att vi ska få fler medlemmar, fler idéer och mer pengar, säger Marika Mikkelsen.
Hon har upptäckt att det ena lätt leder till det andra i förenings-Sverige. Hon är kontaktperson för Faluns familjenätverk och ledamot i riksstyrelsen för Makalösa föräldrar, som är det vitsiga namnet på en förening för ensamstående.
I Falun har det under tre år flutit på som ett lite löst nätverk. Föräldrar och barn har träffats för att laga mat, spela kubb eller bara umgås.
- Det är jättekul, men vi vill gärna nå ut till fler, och jobba lite mer för att påverka i politiska frågor. Vi vill stärka ensamföräldrarnas ställning i samhället, säger Marika Mikkelsen och tar barnomsorg på obekväm arbetstid som ett exempel. Själv har hon haft dottern Emilie på Nattugglan under många år, en ständigt hotad verksamhet eftersom det inte finns någon lag om att kommunen ska hålla med nattöppna förskolor.
- Bildar vi förening kan vi söka projektpengar och driva frågor, säger Marika Mikkelsen. Men hon anser också att föreningen först och främst ska fungera som ett nätverk för ensamma föräldrar som behöver ett skyddsnät.
En självhjälpsgrupp för föräldrar till tonåringar står högt på agendan. Det finns mycket att prata om när barnen börjar bli halvvuxna - konfliktlösning, storleken på veckopengen och mycket annat.
Fotnot: På lördag kommer generalsekreterare Helene Sigfridsson klockan 13 och håller ett informationsmöte för nya medlemmar, och visar filmen Om en familj. För medlemmar och intresserade blir det årsmöte klockan 14. Barn är välkomna, barnpassning finns.
Detta sker på Gruvgatan 2, anmälan till studieförbundet Sensus.
Fakta: Vill jämställas med kärnfamiljen
Sveriges makalösa föräldrar har funnits sedan 1996 och är en rikstäckande organisation.
Organisationen vill ha aktiva lokalavdelningar och nätverk.
Visionen är att ensamföräldern och dess barn ska ha samma förutsättningar som föräldrar och barn i den traditionella kärnfamiljen.
Makalösa föräldrar genomför projekt inom drogprevention, jämställdhet och utveckling av nya metoder.
Läs mer på www.makalosa.org

























































