Bröllopsyra i Staberg
Relaterat
Tina Prestberg fixas till inför konferenciersrollen. Tina arrangerade mässan tillsammans med Hans Jacobsson som driver Staberg. Foto: Ryan Garrison
Foto: Ryan Garrison
Foto: Ryan Garrison
Sofia Haglund och Tomas Palmquist visade bröllopsmode. Foto: Ryan Garrison
Erik Bjarme och Tufva Malone från Falun provsmakade buffén som stod uppdukad vid bröllopsmässan i Staberg. Den 12 juni gifter de sig i Sundborns kyrka. - Vi är här för att få lite idéer och inspiration. Foto: Ryan Garrison
Katarina Grindefjäll får håret fixat inför visningen av bröllops- och festkläder. Foto: Ryan Garrison
Linnea Hammar visade en rosa balklänning och två vita brudklänningar. - Om jag gifter mig någon gång vill jag ha en stor, vit klänning. Foto: Ryan Garrison
Guldsmeder, fotografer, danstränare, cateringfirmor, konditorer och blomsterstylister.
Alla fanns de på plats i Staberg i lördags för att svara på blivande brudpars frågor.
- De flesta vet på ett ungefär vad de vill ha, vi hjälper till och förverkligar idéerna så långt det är möjligt. Men det är svårt att få till exempel ranunklar under sommaren, säger Birgitta Tunander som visade upp olika blomsterdekorationer och buketter.
- Ska man säga att det finns en trend så går den mot större buketter, pasteller och det romantiska, säger Birgitta Tunander.
Romantiken är även något som märks i brudklänningarna enligt Katarina Grindefjäll som säljer och hyr ut festkläder i Falun.
- Jag tycker att folk väljer mer individuellt idag, det finns inte bara en trend, även om många väljer baraxlat, släp och romantiska broderier just nu.
23-åriga Tufva Malone och Erik Bjarme, 25 år, från Falun ska gifta sig i Sundborns kyrka 12 juni i år.
- Det är ungefär så mycket vi vet, vi är här för att få inspiration, säger Erik Bjarme som först hade tänkt sig ett stort bröllop.
- Vi började planera för över hundra gäster, men till slut kändes själva bröllopet för stort. Nu har vi bestämt oss för ett litet bröllop där själva vigseln blir det viktigaste, säger Tufva Malone som inte har bestämt hur bröllopsklänningen ska se ut ännu.
- Men baraxlat vill jag inte ha. 30-talsstilen är fin, med lite spets och halvärmar kanske. Vi får se, jag kanske har fått någon idé när vi åker hem, det är målet i alla fall.
- Klicka på bilderna för att se dem i större format.






























































