Gående brevbärare får blåsa
Relaterat
Alkolås på skåpen införs på postkontoren i hela landet. I Dalarna har man inte börjat använda dem ännu, först måste alla regler vara klara och intergritetsfrågor lösta. Troligen börjar brevbärarna blåsa i maj. Foto: Claes Söderberg
Foto: Lars Dafgård
Artikelserie
Posten har på central nivå beslutat att införa alkolås på skåpen, där det förvaras nycklar till brevbärarnas bilar, cyklar och till de fastigheter där post delas ut.
- Det är viktigt att ta hand om nycklar på ett säkert sätt och att man är nykter både i sitt jobb och i trafiken, säger Anette Eriksson, på Postens pressavdelning.
"Alkoskåpen" införs i hela landet. I Dalarna har man inte börjat använda dem ännu, men processen är i gång. Tina Skyllbäck, produktionschef på Posten i Falun, säger att de samordnar saken med fackförbundet SEKO, och att hon tror att det blir klart till sommaren.
- Det är klart att vi ska ha alkolås, men inte hur det blir rent praktiskt.
Chaufförerna som kör postens lastbilar med exempelvis paket, har redan alkolås sedan några år tillbaka. Men nu ska alltså även brevbärarna bevisa sin nykterhet. Och det gäller oavsett om de kör bil, går eller cyklar. Peter Wahlman, ordförande för SEKO:s "brevbärarklubb" i Dalarna, tycker att det finns viss orättvisa i beslutet.
- Det är bra om vi har alkolås, man ska naturligtvis vara nykter när man åker. Men jag tycker att alkolåsen borde ha suttit i bilarna i stället. Alla ska vara nyktra på jobbet, men all postens personal testas ändå inte. Administrativ personal blåser inte, men även gående brevbärare måste göra det.
För att köra inom Falu kommun och landsting kollas också nykterhet. Ungefär hälften av de kommunala bilarna har alkolås, och landstingets chaufförer, som till exempel transporterar labbprover mellan verksamheterna, måste blåsa. Men då sitter alkolåsen i bilarna.
- Det är nog mest förebyggande, jag tror inte vi har haft några problem med onyktra förare, säger Claes Forsman, fordonsansvarig på Falu kommun.































































