Torsten bjuder upp till sista dansen...
Relaterat
Foto: Kjell Jansson
Torsten Sundén stänger dörren till sin dansloge i Karlsbyheden. Nu blir det golf och skogsröjning för hela slanten. Foto: Kjell Jansson
Sista dansen. I kväll bjuder Torsten Sundén upp till sista dansen på sin loge i Karlsbyheden. Efter att ha ordnat danser i 18 somrar får det räcka. Och ingen har anmält att man vill ta över... Foto: Kjell Jansson
Att Sundén startade danskvällar på sin loge hemma i Karlsbyheden bottnar i orientering.
Torsten berättar:
- Vi hade precis avslutat 5-dagars och skulle ha en fest för alla våra funktionärer. Jag tänkte att logen kunde passa.
- Och det blev hemskt lyckat. 600 personer åt och hade trevligt. Då började jag fundera på att ordna logdanser med bra orkestrar.
Den 10 juni 1993 drog han igång.
Logen hade piffats upp med dansgolv, café och bänkar.
Leif Engvalls orkester spelade upp och massor av folk tog sig en svängom.
Och sen har det fortsatt.
Varje sommar. I 18 år.
Häftigaste minnet?
- Åj, jag har många positiva upplevelser. Men bland det jag minns bäst är när Larz-Kristerz var här. Över 1 000 personer fanns här på logen och när de dansade och tjoade trodde jag att golvet skulle spricka. Men det höll.
Torsten har satsat på mogen publik.
Och därför bokat orkestrar som just den publiken ville ha.
- Flamingokvintetten och Streaplers är två givna favoriter. För övrigt vill jag gärna framhålla att killarna och tjejerna i orkestrarna överlag är väldigt sympatiska. Jag har ju lärt känna massor, säger Torsten.
Ett av banden har varit på Sundéns loge varje sommar.
Det är Jannez.
- Väldigt fina killar. Jannez har blivit mitt husband och publiken älskar dom, säger Torsten.
18 år som dansarrangör. Det har inneburit massor med jobb - men också mycket uppskattning.
- Vi har snickrat och donat och städat och bokat orkestrar, det har blivit som ett heltidsjobb. Men det har varit oerhört skojigt. Jag ångrar mig inte.
En dråplig anekdot är när han ansökte hos myndigheterna om att få ha en uteservering på logen.
- Jag fick nej av både kommunen och polisen. Serveringen låg ovanpå toaletterna och man var rädda för lukt. Dessutom låg serveringen högt, folk kunde ju ramla ner, sa dom.
- Men efter ett tag fick jag besök av två poliser som inspekterade bygget. Jag fick mitt tillstånd. Danspubliken hade ringt och tryckt på.
Ekonomiskt har danserna gått ihop.
- Det har blivit dyrt att boka dansband. Och hur utfallet blir beror på vilken orkester du har. Publiken är kräsen.
Den här sommaren har varit bra, konstaterar Torsten.
- Ja, publiksnittet har varit 450. Och tänk: under alla dessa år har det aldrig varit några incidenter här. Allt har gått städat till.
Men nu är det alltså snart slut.
På fredagskvällen går sista dansen på logen i Karlsbyn.
- Var sak har sin tid. Jag är 76 och det känns bra att sluta. Men det är klart att det är vemodigt också, säger han och stänger dörren till logen.
- Vi tar det som en vanlig säsongsavslutning. Vi har marschaller och liter annat extra, men gör ingen stor sak av att det är sista gången.
Den oundvikliga frågan: dansar du själv?
- Jodå, det händer. Men inte här på logen. Här har jag ju haft fullt upp med annat...
Fakta: Torsten Sundén
Ålder: 76.
Bor: Karlsbyheden.
Familj: Fru Görel, döttrarna Susanne i Australien och Charlotta i Falun.
Yrkeskarriär: Var utbildningschef i Landstinget under åren 1975-1995.
Politik: Fritidspolitiker i både Landstinget (fullmäktige) och kommunen (fritidsnämnden och fullmäktige). Men nu slutar han helt med politiken. "Jag tappade lusten till politiken när socialdemokraterna gjorde upp med Ken Swedenborg för att kunna behålla makten i Landstinget". Behåller uppdraget som nämndeman.
Idrott: Ordförande i Karlsbyhedens IK. Eldsjäl bakom den konstfrysta bandyarenan i byn.
Ska göra nu: Spela golf, ta hand om fastigheter och skog. Och hälsa på dottern i Australien.


























































