Här kan fastighetsskatten höjas mest
Värst i Dalarna drabbas villaägare i Gagnef och Ludvika av den nya fastighetsskatten medan man i Mora och Orsa kommer lindrigast undan.
Relaterat
Det förslag till ny fastighetsskatt som på tisdagen överlämnades till regeringen ger skattehöjningar på tusentals kronor runt om i landet. I ett 20-tal kommuner blir den genomsnittliga höjningen över 100 procent. Mest drabbas Ljusnarsberg söder om Ludvika där höjningen i genomsnitt beräknas bli 200 procent visar statistik som SCB tagit fram åt Villaägarna.
– Utredningens förslag är anmärkningsvärt. Uppdraget var att föreslå hur taxeringssystemet kan avskaffas men utredaren har tolkat det som att en helt ny fastighetsskatt ska tas fram. Följden blir stora skattehöjningar för enskilda småhusägare, säger Joacim Olsson, vice förbundsdirektör på Villaägarnas Riksförbund.
Bostadstaxeringsutredningen föreslår ett helt nytt system för beskattning av bostäder som bygger på antalet kvadratmeter bo- och tomtyta.
Villaägarna har tagit fram en räknesnurra där var och en kan räkna ut hur förslaget slår för varje enskild fastighet på internet, http://www.villaagarna.se/fastighetsskatt
Villaägarna hoppas att regeringen snabbt förkastar utredarens förslag.
– Trots att systemet är en omfattande reform görs inget åt den skeva skattefördelningen mellan bostadsrätter och småhus. Cirka hälften av landets småhusägare får en skattehöjning. I många kommuner är andelen småhus som får en skattehöjning mycket hög. Det rör sig typiskt sett om kommuner på landsbygden.
– Förslaget skapar ny osäkerhet för småhusägare och för bostadsmarknaden i stort. Det är därför av vikt att regeringen snarast meddelar att den förkastar förslaget, konstaterar Joacim Olsson.

























