Ny cykeltävling startade i Sälen
Cykelvasan fyller nu Sälen med MTB-cyklister, men på torsdagen var det även premiär för en ny cykeltävling för landsvägscyklister med start och mål vid Högfjällshotellet.
– Det här har en potential at bli något riktigt bra, summerade segraren Stefan Schützer från Skoghall premiärtävlingen.
Relaterat
Det var värmlandsklubben Skoghall som i samarbete med ett cykelföretag och Högfjällshotellet lanserade Ducati bicycle challenge.
– Förhoppningen är att det här ska växa till en tävling som gör att cyklister får en anledning at komma någon dag tidigare till Sälen, säger Anders Bjernulf på Högfjällshotellet.
Smygstarten blev lite av ett test av bana och koncept.
– Det här var riktigt roligt och en väldigt bra bana, summerade segraren Stefan Schültzer premiärloppet. Ett lopp över 75 km som förde cyklisterna runt Sälenfjällen och det med tuffa avslutningen från Sälens by upp till målet vid Högfjällshotellet. Det var i den backen som Stefan avgjorde loppet.
– Många med mig kombinerar landsväg och mountainbile och givetvis ska jag också köra Cykelvasan på lördag, konstaterade Stefan.
– Vi konkurrerar inte med Cykelvasan och satsar på landsvägscyklister. Däremot så drar vi självklart nytta av Cykelvasan, men framförallt är tanken att skapa än mer cykelaktiviteter under den här veckan, summerade Anders Bjernulf cykelpremiären.

























