Coop köpte ett mejeri utan mjölkbönder
Coop köper ett mejeri utan mjölkleverantörer. Arla tänker göra vad de kan för att behålla sina mjölkbönder:
Relaterat
Fakta
Coop in och ur sina affärer
1899 Kooperativa förbundet bildas som en del i framväxten av svenska folkrörelser.
1909 Margarintillverkarna bojkottar KF och säljer bara till privata handlare. KF köper därför egen margarinfabrik i Vänersborg.
1922 KF köper egen kvarn.
1926 Köper Svenska Gummifabriks AB i Gislaved.
1930 Lumafabriken startar produktion av glödlampor.
1932 Köper Karlshamns Oljefabriker. Fler företagsköp följer och vid 30-talets slut kommer 70 procent av alla varor från de egna industrierna.
1935 Köper varuhuset Pub i Stockholm.
1937 Köper Gustavsbergs porslinsfabrik.
1989 bryggeriet Wårby säljs till Spendrups. KF köper Guldfynd, Wedins skor och fler detaljhandelskedjor.
1990 Köper klädkedjan Kapp-Ahl.
1991 Luma säljs.
1994 OK Petroleum, Cirkelkaffe, Goman och Gustavsberg säljs.
1997 Köper Norstedts förlag.
2004 Kapp-Ahl säljs till två riskkapitalbolag.
2012 Köper Grådö Mejeri
Artikelserie
- Läs även:
- Beskedet som gladde kommunalrådet 2012-07-06
- Gefleortens beklagar att de inte vann 2012-07-05
- Konkurrensverket säger ja mejeriaffär 2012-07-05
- Coop tar över Grådö mejeri - 40 jobb räddas 2012-07-05
Det finns kvar ungefär 100 mjölkbönder i Dalarna.
– Det här blir en ny situation för oss. Vi blir konkurrenter om bönderna. Men Arlas ambition blir att behålla sina ägare i Dalarna, säger Hans-Åke Hammarström på Arla som skött integreringen av Milko in i Arla.
Hammarström konstaterar att de bönder som vill lämna Arla kan göra det augusti ut och Arla tillåter också sina medlemmar att sälja halva volymen.
Coops Magnus Johansson tror dock att de ska få med sig Dalabönderna för man har sonderat terrängen genom att ringa bönderna men då bara som en anonym intressent på Grådö.
På frågan om kunder i Dalarna som inte handlar på Coop vill köpa Grådömjölk i någon annan affär så hoppas Hammarström att Coop ska få till det.
– Mjölkproduktionen i den här delen av landet håller hög kvalitet. Vi vet att det finns ett stort konsumentintresse att köpa dalamjölk . Det finns något sympatiskt och intressant i detta som vi vill ta vara på.
Betyder det att om projektet Dalamejerier med deras åtta bönder kommer och frågar om de kan få legotillverka hos er så kan det bli möjligt?
– Ja.
Konkurrensverkets förvaltare Mikael Eriksson säger att det i försäljningsavtalet inte finns något som begränsar Coops möjligheter att utveckla Grådös affärsmöjligheter.



















