Berg utesluter inte ett moderat-ja
Moderaterna har inte stoppat förslaget i regeringen. Partiet har helt enkelt inte diskuterat igenom saken.
– I mars, när vi diskuterat saken i riksdagsgruppen, kommer det att klarna, säger riksdagsman Ulf Berg (M).
Dalariksdagsman Ulf Berg (M) ser gärna att det nya skatteutjämningssystemet införs. Ett system som skulle ge länets kommuner och landsting 320 mer i skatteinkomster från årsskiftet.
– Jag har absolut inget emot att det blir verklighet. Våra två ledamöter i kommittén som utredde saken är också för det. Men då ser jag också på saken med mina dalaögon. Över tid vore det bättre med ett system som inte ständigt förändras och ständigt skapar spänningar mellan landets kommuner och landsting, säger han.
Han ser inte saken som avgjord för moderaternas del. Partiet har inte tagit ställning mot förslaget understryker han.
– Det enda jag vet är att saken utreds inom regeringen. Där har jag liten insyn, säger han.
Tisdag den 13 mars ska moderaternas riskdagsgrupp diskutera saken.
– Då kommer vi diskutera och besluta vad vi tycker i sakfrågan. Det kan mycket väl bli så att vi ställer oss bakom förslaget. Under vecka 11 kommer det klarna hur det blir, säger Ulf Berg.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 23 feb 2012 21:39 fjällräven (Ej registrerad)
personligen tycker jag att han inte utfört något
överhuvudtaget
Skrivet 22 feb 2012 10:01 Trött Dalkarl (Ej registrerad)
Tänk så mycket skada Ulf Berg har orsakat Dalarna under åren. Med sådana "egna" politiker behöver vi inga fienden utifrån!