Storvandring till Stockholm i maj
I maj är det dags för ännu en långvandring från Mora till Stockholm.
– Det gäller att ha fötterna i ordning och väl ingångna skor, säger Jan-Olof Montelius som ser fram emot årets nyhet, en övernattning i stall, för att vila apostlahästarna.
Relaterat
Årets storvandring blir den sjunde. Första gången man gick hela vägen från Mora till Stockholm var 2000. Bilden är från det året, här har högstadieelever hängt på sträckan som börjar i Bjursås.
som ovan
Fakta
I maj bär det av till Gamla stan
Följande vandringsprogram gäller för intresserade vandrare:
Tisdag 8.5: Mora/Vasaloppsmålet – Tammeråsen, 30 km
Onsdag 9.5: Tammeråsen – Rättvik, 20 km
Torsdag 10.5 alt 1 Rättvik/kyrkan-Bjursås, 30 km
Torsdag 10.5 alt 2 Leksand/kyrkan-Bjursås, 32 km
Fredag 11.5: Bjursås/kyrkan – Gamla Staberg, 30 km
Lördag 12.5: Gamla Staberg – Fline, 35 km
Söndag 13.5: Fline/bygdegården – Folkärna, 35 km
Måndag 14.5: Folkärna/kyrkan – Saladamm, 36 km
Tisdag 15.5: Saladamm/Ösby naturbruksgymnasium – Altuna, 33 km
Onsdag 16.5: Altuna/bygdegården – Hjälsta, 37 km
Torsdag 17.5: Hjälsta/bygdegården – Bro, 30 km (Kr Himmelfärdsdag)
Fredag 18.5: Bro/hembygdsgården – Solna, 35 km (”Klämdag”)
Lördag 19.5: Solna/Solna vandrarhem – Stockholm/Gamla stan, 10 km
KÄLLA: www.dalkarlsvägen.se
Många kortare vandringar arrangeras varje år, men det är sjunde gången som föreningen Dalkarlsvägen ordnar storvandring ända ner till huvudstaden.
Man följer i herrarbetarnas fotspår, de vägar som dalfolket tog förr när de skulle dryga ut kassan genom att säsongsarbeta i Stockholm. Numera håller Dalkarlsvägen på att bli en etablerad vandringsled.
– Vägen är väl märkt ända till Sala, därefter kan den bli lite svårare att hitta, och i närheten av Stockholm måste vi snitsla, där går den på alla möjliga småvägar, säger Jan-Olof Montelius som är ordförande i föreningen. Vandringarna är numera ett välsmort maskineri, folk som är vana att hjälpa till längs vägen har redan hört av sig och undrat när det är dags.
Nästan två veckor tar färden ner mot Stockholm. Det brukar vara 25-30 som går hela vägen, och i snitt 50 per dag som hänger på de 13 delsträckorna som går genom Dalarna, Västmanland och Uppland.
– Fast uppe i Dalarna brukar vi bli ännu fler, säger Montelius och konstaterar att förutom att man vandrar i mödrars och fäders spår så ligger vandring i tiden som miljövänlig friskvård. Den som vill gå hela sträckan bör anmäla sig i förväg för att garantera sovplats. Vill du bara hänga med en bit så är det bara att dyka upp på morgonen. De flesta sträckor är på omkring 3 mil.
– Nytt för i år är att vi ska bo i kyrkstallarna i Rättvik. Vi får ligga på skyddsmattor på jordgolvet och Stiftgården håller med mat, det är viktigt att man äter ordentligt, säger Montelius.
Fotnot. Apostlahästarna är en gammal skämtsam beteckning på människans ben.
































