Fler fjällstugor till salu
Det finns ett allt större utbud av villor och fjällstugor till försäljning i snömetropoler som Sälen, Vemdalen, Åre och Idre.
Relaterat
Fakta
Fakta: Fördubblat utbud i Sälen
Ökning av utbudet av villor och fritidshus på Hemnet, januari 2012 jämfört med samma månad året före:
Sälen 100 procent, Vemdalen 86 procent, Åre 71 procent och Idre 53 procent.
Källa: Hemnet (TT)
Finansoron har sänkt köplusten men prisutvecklingen spretar.
Det finns ett allt större utbud av villor och fjällstugor till försäljning i snömetropoler som Sälen, Vemdalen, Åre och Idre. I Sälen handlar det om en fördubbling jämfört med förra året och ökningen är stor även på de andra orterna, enligt bostadssajten Hemnet.
Skälet är den europeiska finansoron som gjort köparna oroliga. Därför har höstens traditionellt stora utbud inte resulterat i lika många affärer som vanligt, bedömer Carin Forsberg, fastighetsmäklare på Sälenmäklaren.
– Vår högsäsong brukar vara under hösten men finanskrisen gjorde att nästan ingen vågade köpa just då. Alla satt still i båten och då får vi ett lager och fortsatt högt utbud i början av det här året, säger Forsberg.
Men trots den svala efterfrågan har priserna inte fallit i Sälen. En del av förklaringen kan vara att säljarna inte direkt har bråttom.
– Det är nästan ingen som har behov av att sälja i en snabb affär. Och nu har det svängt så januari har blivit betydligt bättre än förra årets januari, säger Forsberg.
Prisutvecklingen på de andra orterna drar åt olika håll. Utgångspriserna sjönk med 24 respektive 17 procent i Åre och Idre, räknat på kvadratmeterpriset, men steg med 20 procent i Vemdalen. (TT)
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 6 feb 2012 07:43 Olle (Ej registrerad)
Äntligen börjar man förstå att det är slutlekt med alla lånepengar. Har själv varit i fastighetsbranschen under snart 20 år och med min erfarenhet blir det ett kraftig minskning, kanske kraftigare än den vi såg förra gången. Hela Europas (även USA)spekulering med finanser kommer nu att drabba oss så sakteligen. När vi om om några år sitter med facit i hand kommer förhoppningsvis människor att vara mer försiktiga när man gör sina investeringar. Är själv född i den generationen där man långsiktigt sparade till fastigheter. Dagens unga, 60, 70 och 80-talister överbelånar sig inte bara på fastigheter utan också på andra starka kapitalvaror som bilar, båtar och dyra resor.
Hälsningar/Olle
Skrivet 5 feb 2012 20:58 Inge Varg (Ej registrerad)
folk har väl tröttnat på fiskmåsarna
Skrivet 5 feb 2012 18:00 Lena Gregersson Hånäs (Ej registrerad)
I Sälen handlar det inte om "finansoro". Det handlar m att Sälen blivit ett skotergetto och att det helt enkelt byggts för mycket de senaste åren. Turisterna har börjat tröttna på skoteravgaser, pulvervåfflor och den totala avsaknaden av kvalitet i form av restauranger och nöjesliv.
I början av 2000-talet sjönk priserna 60-70 % på ett par år och förmodligen får vi se samma slakt nu.