Konkurs för reklambyrå bakom kritiserad dalahäst
First Region Sweden och nya Dalahästens skapare reklambyrån BNG Communications, tidigare Bangalore har försatts i konkurs vid Falu tingsrätt.
BNG har verksamhet i Dalarna och Stockholm men också i Bryssel och Moldavien. Det blev reklambyråns fall.
Grundaren och styrelseordförande Mats E Johansson hoppas på en rekonstruktion:
– Anledningen var vår satsning på de Europeiska kontoren Moldavien och Bryssel, som efter ekonomisk kris i Europa gjorde att vi fick problem, det blev fel timing för oss helt enkelt. Vi är ju ett litet bolag och har inte de resurser som man behöver i ett sådant läge.
– När vi sen fick två mycket stora kundförluster så blev det mera än vad vår ekonomi kunde tåla och valde därför att begära oss i konkurs. Vi får backa tillbaka till Dalarna /Stockholm för att rekonstruera och börja om, säger Johansson.
Även moderbolaget Bluemark har satts i konkurs och konkursförvaltaren Göran Svenvall kan i dag inte bedöma möjligheterna till en rekonstruktion eller konkursens omfattning annat än att den berör sex anställda.
Region Dalarna som låtit BNG ta fram koncepten "flytta till dalarna" och varumärkesarbetet med den nya Dalahästen bedömer att de klarar detta.
– I dag har vi och BNG inte mer på gång än att de medverkar i Region Dalarnas fototävling, säger Refgion Dalarnas chef Göran Carlssom som säger att den nya varumärkesplattformen som ägs av regionen och inte påverkas.

































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 jan 2012 12:27 Maria (Ej registrerad)
Det är väldigt tråkigt att läsa så mycket negativa kommentarer om ett bolag som just gått i konkurs. Utöver varumärksarbetet med Dalarna har BNG/Bangalore gjort många bra jobb för Dalarna och många stora organisationer och företag under åren. Internationellt talas det om Dalarna och hur väl man lyckats med sitt varumärke, inte just hästen utan att sätta Dalarna på kartan. Borde inte alla i Dalarna stötta varandra? Det kunde vara på sin plats att beklaga att ett företag inte klarade sig i kristider. Skriva några vänliga ord och önska lycka till framöver. Att sparka på de som ligger är inte trevligt.
Skrivet 23 jan 2012 22:32 JohanP (Ej registrerad)
Mats har verkligen satsat hårt för att skapa ett företag i Borlänge som levererar tjänster på hög nivå. Mats och gänget på Bangalore borde få en medalj får sitt extremt hårda arbete. Jag tycker var och en ska fundera på hur det känns att satsa 10 år stenhårt arbete för att sedan hamna i denna situation. Mats har varit med och bidragit till Borlänge och Dalarnas tillväxt.
Till ansvarig utgivare: Mycket märklig rubrik på denna artikel. Vilket är ert egentliga syfte med denna rubrik?
Skrivet 23 jan 2012 22:11 Anna (Ej registrerad)
Otroligt tråkiga kommentarer. Det är väl inte reklambyråns fel att Region Dalarna använder sig av den nya dalahästen. BNG tvingade inte häsen på någon! Om en reklambyrå tar fram dåliga förslag och ideer som man inte gillar, byter man reklambyrå eller ger andra direktiv. Kritisera istället tidningarna som inte rapporterat om detta ämne på ett undersökande eller kritiskt sätt, utan endast återger den ena sidan en dag, den andra sidan näsa. Under all kritik dt!
Tråkigt att höra att BNG gått i konkurs, jag tycker de gjort en hel del annat intressant och välgjort, även om jag håller med om att den nya hästen kanske inte var det bästa de gjort.
Skrivet 23 jan 2012 20:08 Lennart Finn (Ej registrerad)
Kommentar till sign Critiqe.
Alldeles rätt tänkt.Har man som företag felaktiga produkter blir det inga affärer och heller inga pengar.Region Dalarna har beställt ett jobb av reklamfirman som denna inte lyckades med.Det understryks av de många och kraftiga negativa reaktionerna.Region Dalarna hade sedan inte förmågan och kunnandet att avstyra tokerierna.Tack och lov finns det tillräckligt med förnuftiga människor runt om som inte låter sig duperas av väloljade konsulters förföriska tal.Visst har "Tokhästen", som ett exempel på reklamfirmans förmåga, och företagets KK ett samband.Så i detta fall tänker sign. Allan K helt fel.
Lennart Finn
Skrivet 23 jan 2012 19:30 bor utomlands (Ej registrerad)
AllanK har alldeles raett!
Det aer inte reklambyraans fel att de ledande har accepterat haesten. Den kan kanske vara bra, men att faa "icke svenskar" att foerstaa att det aer ett A blir svaart. Har sjaelv testat. Den kunde i alla fall ha faatt staa i slutet av ordet FALUN saa att de vet vilken stad det aer fraagan om.