Maxavgift för hjälpmedel
Det kan bli så att patienter i Dalarna inte behöver betala mer än ett par tusenlappar om året i avgifter och hyra av hjälpmedel.
Relaterat
Artikelserie
- LÄS OCKSÅ:
- Operaförslag röstades ner 2011-11-22
- Ledare: Landstingets mardröm 2011-11-21
- Het debatt om budget 2011-11-22
- Protest mot dyrare hjälpmedel 2011-11-17
Ett högkostnadsskydd ska utredas.
Det beslutade landstingspolitikerna i går.
- Ett högkostnadsskydd har vi efterfrågat länge. Men då har politikerna alltid sagt att det inte finns pengar, säger Gunnel Lindborg, som sitter i styrelsen för Handikappföreningar samarbetsorgan, HSO, i Dalarna.
- Det är klart vi är glada om det kan bli ett högkostnadsskydd nu. Men vi vill ändå inte se några avgiftshöjningar på hjälpmedel. Varför ska det alltid sparas på de svagaste i samhället? fortsätter hon.
Landstingsfullmäktige har just nu ett två dagar lång sammanträde där politikerna bland annat ska besluta om nästa års budget.
I går morse möttes de av protesterande demonstranter med plakat. Handikapporganisationerna i länet ville visa sitt missnöje med sparförslag som rör hjälpmedel. Bland annat ska avgiften för hörapparater höjas från 150 till 500 kronor och man ska inte längre kunna få två rollatorer, en för inne- och en för utebruk, utskrivna.
Detta är politiker från alla partier eniga om. Sparförslagen klubbades igenom under gårdagen.
- Det här har varit bland de svåraste besluten att ta. När ekonomin förbättras kommer vi att titta på om avgifterna kan justeras neråt igen, sade landstingsstyrelsens ordförande Ingalill Persson (S).
Innan mötet kom igång i går, tog de moderata oppositionsråden Gunilla Franklin och Clas Jacobsson tillfället i akt att göra ett utspel. De presenterade ett förslag om högkostnadsskydd för hjälpmedel. Ingen patient skulle behöva betala mer än 2000 kronor per år i hjälpmedelsavgift och hjälpmedelshyra. Fyra miljoner kronor skulle det kosta landstinget.
Hela Alliansen och Dalarnas sjukvårdsparti stod bakom förslaget, som fick applåder av demonstranterna.
- De som har multihandikapp kan ha en hjälpmedelskostnad på mellan 5000 och 10 000 kronor per år. Det är de mest utsatta vi vill skydda på det här sättet, sade Gunilla Franklin (M).
Bland företrädare för den rödgröna majoriteten väckte det viss irritation att förslaget, som av en händelse, dök upp samma morgon som sparbesluten skulle fattas.
- Oppositionen har haft många tillfällen att komma med det här förslaget tidigare, sade landstingsrådet Sören Bertilsson (S).
När fullmäktigemötet väl kommit i gång var Ingalill Persson (S) allra först ut med att ta upp frågan om högkostnadsskydd för hjälpmedel. Den rödgröna majoriteten ville ge landstingsstyrelsens i uppdrag att utreda frågan, vilket också blev det beslut som fattades.
- Utredningen behövs eftersom vi har som mål att kommunalisera hemsjukvården vid nästa årsskifte. Det kommer att beröra 60-80 procent av hjälpmedlen och vi måste titta på konsekvenserna av det, sade Ingalill Persson.
Alliansen och Dalarnas sjukvårdsparti ville inte ha någon utredning, utan gå mera rakt på sak för att kunna införa högkostnadsskyddet i mars nästa år.


























