Juholt ber om ursäkt i Dalarna
Efter kritikstormen - nu kommer S-partiledaren Håkan Juholt till Dalarna.
Men ingen vet när.
Och vad medlemmarna i länet tycker om turbulensen hemlighålls.
Relaterat
Fakta
Juholts hårda vecka
S-ledaren Håkan Juholt fick under fyra år ut hyresersättning från riksdagen även för sin sambo, totalt 160 000 kronor för mycket, vilket avslöjades av Aftonbladet 7 oktober.
Därpå följer en vecka med stort medieintresse, där Juholt delvis gör sig oanträffbar, polisanmälan och förundersökning inleds för misstänkt bedrägeri.
Efter flera motsägelsefulla uttalanden av Juholt och hans stab kallar partiets verkställande utskott till krismöte fredag 14 oktober, och ger efter ett sex timmar långt möte Juholt förnyat förtroende som partiledare. Kort därefter lägger åklagaren ned förundersökningen. (TT)
I måndags, drygt en vecka efter avslöjandet om hyresersättningen från riksdagen, inledde Juholt sin turné i landet.
Målet: reparera förtroendet för honom som partiordförande.
Inför ett 40-tal S-medlemmar i Sundbyberg, där han hade premiär, sade han:
– Jag är ledsen över att ha gjort er besvikna.
Samma sak kan länets sympatisörer få höra.
Håkan Juholt besöker även Dalarna på sin resa.
Men när det sker är oklart, likaså till vilken eller vilka orter han kommer.
– Vi har inte bestämt det än. Platser och datum är oklara. Vi kommunicerar det längre fram, säger Evin Cetin, förste ombudsman hos Socialdemokraterna i Dalarna.
Håkan Juholt har kritiserats hårt, både internt och externt. DT:s Torget-sidor har varit fyllda av dalfolkets åsikter kring Juholts agerande.
Vilka reaktioner har S-distriktet mött?
– Det kommenterar jag inte. Medlemmar hör av sig, men det sköter vi internt.
































Senaste kommentarerna:
Skrivet 21 okt 2011 09:58 Gunnar Lärka (Ej registrerad)
Juholts "eriksgata" är verkligen mer än patetisk! Efter att han gjort bort sig så kapitalt vad gäller alla dessa "krumelurer" till förklaringar om "jag visste inte bättre" så borde han och hans rådgivare ha förstått att denna turne inte förbättrar situationen! Nej, vi som tror på den regering, även med fel och brister, som vi har idag skall nog bara stå vid sidan om och förundras över Juholts och socialdemokraternas vilda försök att "frälsa vårt folk"! Stora svårigheter framför sig har sannerligen de socialdemokratiska sympatisörerna!
Skrivet 20 okt 2011 09:05 G (Ej registrerad)
Helt rätt. Den hälsningen med den mustaschen är en dålig kombination.
Skrivet 20 okt 2011 08:58 Hans (Ej registrerad)
Ser jag rätt? Gör Juhol romersk hälsning? Offentligt? Är inte det åtalbart?
Skrivet 20 okt 2011 08:40 GA (Ej registrerad)
Han är en skam för socialdemokratin! Och han är inte den ende socialdemokrat som borde skämmas, se hur Landstinget Dalarnas ekonomi vansköts och missbrukas!
Skrivet 20 okt 2011 08:29 NN (Ej registrerad)
Nej, ingen är perfekt. Men om och utifall Juholt var med och tog fram ena uppgiften efter den andra om Mona Salins toblerónerier, så borde Juholt vara mer medveten om vilka regler som gällde då och fortfarande.