Rekordbjörn fälld i Orsa
I måndags morse fälldes den sjunde björnen i den pågående licensjakten i Dalarna. Det var en riktig jättebamse, som jägaren Jim Olsson från Mora fällde.
– Den vägde 238 kilo, berättar Hans-Olov "Hanse" Hansson, besiktningsman från länsstyrelsen, som var på plats i Äberga dit björnen fördes senare under morgonen.
Relaterat
– Min största jakthändelse någonsin, berättar Jim Olsson, som fällde den stora rekordbjörnen på 238 kilo.Fotograf: Hans Olander
Fotograf: Hans Olander
Artikelserie
- LÄS OCKSÅ:
- Första björnen sköts i Våmhus 2011-08-21
- Terrier på björnjakt ihjälbiten av varg 2011-08-22
- Rekordbjörn skjuten i Lumsheden 2011-08-24
- Varning för skadeskjuten björn 2011-08-25
- Första björnen i modern tid skjuten i Ludvika 2011-08-25
- 23 björnar skjutna 2011-08-26
- LÄS ÄVEN:
- Första björnen sköts i Våmhus 2011-08-21
- 38 björnar får skjutas 2011-08-20
- Elva björnar skjutna 2011-08-23
Med under jakten på björnen var två plotthundar som stammar från Nordamerika. Hundarna är specialister av jakt på björn och jobbar i grupp för att ställa björnen. Det var Åbergas jaktlag som släppte de två plotthundarna under tidig morgon på måndagen och efter en kort stund var drevet efter björnen i gång.
Enligt församlade på plats i Åberga har en jättebjörn under flera år härjat bland äppelodlingar kring Åberga och Skattungbyn. Om det är samma björn som nu skjutits är oklart.
Det var i byn Dödbyn som Jim Olsson sköt den stora björnen. Enligt uppgift den största björn, som blivit fälld i Orsa.
– Det var kvart över sex på morgonen som det inträffade, säger Jim Olsson.
Han uppmärksammade hur ljudet av hundarnas drevskall kom emot hans pass vid en grusväg.
– Jag såg hur björnen kom upp på vägen och den föll direkt efter första skottet, förklarar Jim Olsson.
Han avlossade dessutom ett säkerhetsskott till mot björnen.
Jim Olsson har sysslat med jakt under cirka åtta år.
– Tidigare har jag fällt mindre rovdjur så det här var den största jakthändelsen för mig hittills, fortsättar Jim Olsson.
Efter kontrollvägning av björnhanen visade vikten på 238 kilo och det ska vara ett rekord med åtta kilo i jämförelse med tidigare rekordbjörn i Orsa.
Hans-Olov "Hanse" Hansson uppskattar att hanbjörnen var cirka sex år gammal.
Totalt är det 38 björnar som får fällas under årets licensjakt i Dalarna varav fem i renbeteslandet.
































