Norge vill prata varg med Sverige
Eftersom flera vargar rör sig över svensk-norska gränsen vill Norge ha en gemensam vargförvaltning med Sverige. Anki Alfredéen på länsstyrelsen Dalarna tycker att ett samarbete låter bra.
– Djur har ju inga gränser, konstaterar hon.
Relaterat
Fakta
Vargrevir
I Sverige finns 28 stationära familjegrupper med vargar, varav tre revir går över den svensk-norska gränsen. Två ligger i Värmland (Rotna, Gräsmark) och ett i Västra Götaland (Dals Ed).
Utöver familjegrupperna finns mellan 21 och 27 revirmarkerande par, varav tio helt eller delvis håller till i Dalarna. Inget av dessa tio par har gått över norska gränsen under vintern 2010-2011. I Dalarna finns även en varg klassad som "övrig stationär", som håller till på Almberget.
I Dalarna ligger ett revir nära norska gränsen (Fulufjället). Det består av sex vargar.
Källa: Länsstyrelsen och Viltskadecenter
Eftersom vargar ofta rör sig över gränsen mellan Norge och Sverige har den norske miljöministern Erik Solheim tagit upp frågan om att länderna ska ha en gemensam vargförvaltning. Tanken är att Sverige och Norge ska samarbeta vad gäller förvaltningen av vargstammen, men Sverige vill avvakta tills den nya rovdjursutredningen kommer nästa höst.
Anki Alfredéen, som arbetar med rovdjursfrågor på länsstyrelsen Dalarna, ställer sig positiv till idén.
– Givetvis vore det bra med ett samarbete. Djur har ju inga gränser, så ett samarbete skulle gynna alla parter, särskilt med tanke på vargens inavelsproblematik.
Exakt hur många vargar som rör sig över gränsen mellan Norge och Sverige är dock oklart. Inventering sker främst av stationära vargar med revir. Viltskadecenter, som arbetar på uppdrag av Naturvårdsverket, har gjort en sammanställning över de svenska vargarna där man kan se hur vargarna rört sig mellan Sverige och Norge. Verksamhetsansvarige Inga Ängsteg säger att "dalavargarna" hållit sig inom Sverige.
– Fulufjället är det enda gränsreviret i Dalarna, men i fjol har de hållit sig på den svenska sidan. Det är främst i Värmland och i Västra Götaland som vi delar reviren med Norge. Men det kan ändras snabbt.































Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 aug 2011 16:27 bapfelsin (Ej registrerad)
Låter ju jättebra, sen kan vi passa på att ta bort gränsen mellan Norge och Sverige och göra ett land av det hela. Vi är ju samma folk och talar i princip samma språk. =)
Skrivet 8 aug 2011 14:56 LOM (Ej registrerad)
Det låter bra, då Sverige har en hel del att lära av Norge beträffande skyddande av boskap och andra tamdjur. Ökad skyddsjakt torde bli ett bra bidrag från Norge.