De bloggar - från centraloperation
Relaterat
Operationssjuksköterskorna Anna Kempe, Ingela Lanner, Maria Gustafsson och Barbro Nilsson vid Falu lasarett som bloggar för att bidra till att fler får upp ögonen för deras yrke.
Dessa tre tjejer jobbar som operationssjuksköterskor vid lasarettet i Falun.
För drygt ett år sen fick de i uppdrag av klinikledningen att starta ett projekt för att locka fler att vidareutbilda sig till operationssjuksköterskor och för att rekrytera redan färdigutbildade.
- Vi hade stor brist på operationssjuksköterskor och kände att vi ville göra någonting, säger Maria Gustafsson.
Därför startade de ett marknadsföringsprojekt.
Målet är att locka fler att bli operationssjuksköterskor.
Hittills har de haft en ambullerande utställning, de besökte avdelningarna på lasarettet för att locka sjuksköterskor till att vidareutbildade sig inom operationssjukvård.
Ett öppet hus har de även hunnit med. Plus att man informerat högstadieelever och tagit emot sjuksköterskestudenter på operationsavdelningen.
Under våren i fjol spelade man in en reklamfilm - den går att se på bloggen som startades i november.
- Vi tror att vi är först i landet med en operationsskjuksköterskeblogg, säger Maria.
* Varför blogg?
- Vi ville söka upp unga människor där de befinner sig, nämligen ute på nätet.
Genssvaret på bloggen är de tre specialistsjuksköterskorna vid centraloperation mycket nöjda med.
Hittills har mer än 4 500 personer varit inne på bloggen och läst.
- Vi vill visa en bild av vår verksamhet vid vår avdelning och vad vi gör en vanlig arbetsdag.
- Vi tror att bloggen kan bidra till att fler får upp ögonen för vårt yrke, säger Maria Gustafsson.
Fakta: Återanpassning
Nu är det dags för återanpassningen till arbetslivet efter en skön ledighet med sovmornar, ständigt pågående skåpätning och sena myskvällar!
Men det är härligt att vara tillbaka på jobbet igen, för här händer det alltid mycket! “Att vara på 3:e laget" var min uppgift idag. Jag hjälpte till över hela avdelningen med att plocka iordning inför operationer, hämta saker, lösa av för lunch osv. Perfekt efter en ledighet eftersom man är lite överallt och träffar många.
Den här våren blir det kirurgsektionen för mig efter ett år på ortopeden. Nu gäller det att ställa om från bencement och skruvlängder, till suturmaskiner och kärlsuturer. Det är både roligt, och ibland svårt att vi har möjlighet att byta sektion. Man är lite “vilse i pannkakan" någon vecka och sen flyter det på, full rulle mot våren!!!
(exempel på vad Anna, Maria och Inger skriver på bloggen www.opsyrran.wordpress.com - texten infördes i går).




















































