Hund i vården
Relaterat
New foundlandtiken Hedwig från Borlänge har ännu ingen fast arbetsplats men kommer från i höst att kunna frilansa på olika äldrebonden tillsammans med matte Lena Hjort Hultqvist. Foto: Stina Rapp
Hela det glada Dalagänget samlat till kursstart i Garpenberg. Från vänster Elisabeth Strand med dvärgpudeln Pysen, Annelie Asker Tell med cocker spanieln Alfred, frilansaren Lena Hjort Hultqvist med new foundlandtiken Hedwig, Marita Danemyr med labradoren Bright, frilansaren Karin Andersson med bostonterriern Trixie, Rose Marie Stafås med springer spanieln Flisa och Eva Knutsson med springer spanieln Kevin. Foto: Stina Rapp
Spännande värre det här tycker Marita Danemyra från Falun, som redan om ett par veckor börjar utbildningen med Bright som vårdhundselev på äldreboendet Carema Orkidé. Foto: Stina Rapp
I lördags var det upprop och kursstart på gamla Skogshögskolan i Garpenberg. Där ska hundar, förare och vårdpersonal sammanstråla då och då, men i övrigt få gratis tillgång till assistanshundinstruktör på hemmaplan.
Pysen, Bright, Alfred, Kevin och Flisa! Där har ni de fem glädjespridare, som snart ska börja arbeta som vårdhundar på äldreboenden i Dalarna. De ska nu utbildas med sina förare och personal från de utvalda ställen där de ska lotsas in i verksamheten.
- Det här är ju världens chans att förena nytta med nöje och sprida lite glädje i vardagen, säger Marita Danemyr från Falun med labradoren Bright.
Hon håller i vanliga fall själv hundkurser i Falun, men är nu beredd att sätta sig med "labben" på skolbänken för det här behjärtansvärda ändamålet.
- Jag hade hunden med mig en halvdag på jobbet, och upplevde en glädje hos de äldre som jag aldrig kunnat drömma om, fortsätter Marita Danemyr.
Hon och Bright ska finnas på det privata äldreboendet Carema Orkidé i Norslund. Övriga kommuner i Dalarna som visat intresse och valts ut är Borlänge, Ludvika, Vansbro och Orsa.
- Hundarna och deras förare ska arbeta med stimulans och träning för människor på äldreboenden och dagverksamheter, berättar utbildningsledaren Ingeborg Höök.
Hon är sjuksköterska i grunden, men har framför allt utbildat sig för att arbeta med vårdhundar i USA. Nu leder hon Vårdhundskolan i Garpenberg, efter att projektet fått 6,5 miljoner kronor från arvfonden.
Förutom de fem ekipagen från Dalarna är det tre från Eskilstuna som får utbildningen helt gratis. Övriga 12 deltagare, varav två frilansare från Dalarna, finansierar själva kursandet som kostar 29 000 kronor per ekipage.
Utbildningen är ettårig och både hundar och förare har testats i Borlänge innan de antagits som fria kursdeltagare. Bland hundarna finns allt från liten dvärgpudel till maffig new foundland bostonterrier, cocker spaniel, springer spaniel och labrador.
Fakta: Här kan de boende få hund på recept
Varje år inom det treåriga vårdhundprojektet väljs ett antal intresserade äldreboenden ut och får utbildningen bekostad med medel från allmänna arvsfonden. Så här ser det ut här i länet, där utbildningen börjar redan om ett par veckor:
På Hessegården i Borlänge är det Elisabeth Strand med dvärgpudeln Pysen, som ska sprida glädje framöver.
Carema Orkidé heter äldreboendet i Falun där Marita Danemyr med labradoren Bright kommer att verka.
Åldringarna på Skogen i Ludvika kommer att kunna glädjas åt Annelie Asker Tell med cocker spanielhunden Alfred.
På Orsagården kan de boende se fram emot att få träffa Eva Knutsson med springer spanielhunden Kevin.
På Söderåsen i Vansbro, ska Rose Marie Stafås med springer spanielhunden Flisa lysa upp tillvaron som vårdhundsteam.
Lena Hjort Hultqvist med new foundlandtiken Hedwig från Borlänge och Karin Andersson med bostonterriern Trixie från Falun är frilansare utan fasta arbetsplatser. De betalar själva utbildningen och kan från i höst lånas ut till olika äldreboenden som vill ha besök av vårdhundsteam.






























































