SMS kan öka risken för trafikolyckor
Relaterat
Att skicka SMS samtidigt som man kör bil kan få allvarliga konsekvenser. "Föraren flyttar fokus från trafiken till mobiltelefonen", säger forskaren Christopher Patten. Foto: Stina Rapp
Forskaren Christopher Patten i Falun berättar om en amerikansk studie som visar att risken för incidenter i trafiken ökar 20 gånger om föraren samtidigt SMS:ar. Foto: Claes Söderberg
Christopher Patten i Falun har forskat i trafiksäkerhet och förarbeteende. Han vill inte förbjuda mobiltelefon helt i trafiken men tycker att den ska användas varsamt. Foto: Claes Söderberg
Artikelserie
Forskaren Christopher Patten i Falun har för Vägverkets räkning gjort en studie om hur förare påverkas av att prata i mobiltelefon.
- Anledningen till studien var att Vägverket ville utreda om man skulle lagstadga om tvång för handsfree, säger Christopher Patten.
När studien gjordes, år 2003, ville Vägverket veta om det spelade någon roll om föraren höll telefonen i handen eller använde så kallad handsfree.
- Vi mätte förare i trafiken, i simulatorer och fick fram väldigt exakta siffror, säger Christopher Patten.
De kunde konstatera att handsfree inte hade någon betydelse för reaktionstiden.
- Det är innehållet i samtalet som påverkar, säger han.
I studien fick de deltagande två samtal medan de körde. Ett var kort och okomplicerat medan det andra innehöll bland annat ett matematiskt problem.
- Då kunde vi se att de komplicerade samtalen påverkade förarna mycket mer, säger Christopher Patten. I vissa fall påverkades reaktionstiden med upp till 44 procent.
- Ett kort samtal om till exempel att handla mjölk på vägen hem spelar nästan ingen roll, säger Patten. Däremot om chefen ringer och vill prata jobb kanske man ska stanna bilen.
Sedan studien gjordes har mobilanvändandet förändrats. I dag skickar allt fler SMS med mobilen. Det avråder forskaren skarpt från.
- SMS är i synnerhet problematiskt. Förarens motoriska och visuella uppmärksamhet går till telefonen, säger Christopher Patten.
En amerikansk studie som gjorts på lastbilsförare visar att när de skickade SMS ökade risken för incidenter i trafiken 20 gånger.
- Samma sak är det om föraren börjar fippla med bilens GPS eller liknande, säger Patten.
Han tycker inte att bilförare ska lämna telefonen hemma, men använda den förnuftigt.
- Det är vår mentala förmåga som påverkas. Vi flyttar fokus från trafiken till samtalet och hur mycket beror på vad samtalet handlar om.

























































