Strokeläkaren används i S-kampanj
Relaterat
Foto: Lovisa Svenn
Socialdemokraternas partiledare Mona Sahlin med Jörg Teichert, presenterade Lex Jörg - ett förslag om förändringar i sjukförsäkring, t.ex. när det gäller deltidsarbetande som med nuvarande regler kan tvingas sluta sitt arbete helt efter att ha utförsäkrats. Foto: Claudio Bresciani/Scanpix.
Ugglorna sitter på sina pinnar i stugan och kikar på besökarna som kommer och går. Foto: Linnea Kallberg
Artikelserie
Den 20 augusti berättade tidnigen om överläkare Jörg Teichert, 55 år som drabbats av en stroke för fyra år sedan. Storken förlamade hans högra sida. I dag kan han arbeta 75 procent, trots obrukbar högerarm och svårigheter att ta sig fram.
Men Försäkringskassan beviljar inte sjukersättning. De kräver att han söker nytt jobb där han kan arbeta heltid, till exempel på Samhall.
I torsdagens partiledarutfrågning i SVT fick statsminister Fredrik Reinfeldt stå till svars för Teicherts fall. Reinfeldt hade svårt att försvara utförsäkringen och hänvisade till att han inte ville kommentera enskilda fall.
Under sändningen fick SVT veta att Jörg Teichert under fredagen skulle medverkar på Socialdemokraternas presskonferens med Mona Sahlin där de presenterar Lex Jörg, ett förslag om hur sjukförsäkringen kan förändras. Med Lex Jörg vill man värna deltidsarbetande som med nuvarande regler kan tvingas sluta sitt arbete helt efter att ha utförsäkrats.
Anna Helsén, presschef hos Mona Sahlin hävdar att man inte visste om att Teichert skulle användas som exempel i SVT:s partiledarutfrågning.
- Det är ingen kupp från vår sida. Vi tog kontakt med Teichert för en vecka sedan efter att någon av våra medarbetare läst om fallet. Teichert berättade för en av våra tjänstemän att han kontaktats av SVT, men vi visste inte i vilket sammanhang han skulle medverka, säger Anna Helsén.
Jörg Teichert bekräftar att han kontaktades av Socialdemokraterna strax efter att artikeln som beskrev hans fall publicerats i Dalarnas Tidningar.
– Jag är inte medlem i S eller något annat parti. Jag hade lika gärna ställt upp med Reinfeldt om han frågat, nu gjorde han inte det. Det viktiga för mig är att frågan diskuteras och att det blir en förändring. Jag ställer gärna upp som exempel om det kan hjälpa andra.




























































