Svårt att komma åt illegal vargjakt
Relaterat
Artikelserie
För närvarande har polisens ekorotel två fall av grovt jaktbrott under utredning. Utsikterna att hitta en lösning på dessa brott är små. Människor som har kännedom om brotten eller har bevittnat något kring dem är skrämda till tystnad.
- Det är så vi har uppfattat det från våra tidigare utredningar. Det vi lagt ner mest kraft på är de här förgöringsbrotten, utlagda älgkadaver som varit förgiftade. Men det är svårt att få folk att prata och vad man ska göra åt det vet jag inte, säger Christina Brunell, som medverkar i dokumentären Vargkriget som sänds i SVT2 på söndagskväll.
- Ibland funderar jag om media haussar upp det här, på något sätt så känner man nästa att det är så tyvärr, säger hon.
Tjänstemän som jobbar med tillsyn av jakt och som sköter sina arbetsuppgifter utsätts för hot och trakasserier. Miljödirektör Stig-Åke Svensson på länsstyrelsen har exempelvis fått bildäcken sönderskurna.
- Jag vet att personalen som jobbar i skogen tar det hårdare än vad jag gör för att de vet ju att de är ganska utsatta med ensamarbete ofta och så vidare. Någon har fåt höra att de borde vara nergrävda i snön. Det allvarligaste var en skottlossning som var en tydlig maktdemonstration men det blev den personen fälld för, säger Stig-Åke Svensson.
Länsstyrelsen har också fått ta emot en mängd brev innehållande hot eller trakasserier av olika grad.
- Nu hoppas man att när media belyser det här att nu ska mycket folk i byarna börja tänka "men vad är det här för någonting" och så är det någon som berättar vad man vet, säger Svensson.
Torbjörn Lövbom, ordförande i Svenska Jägareförbundets rovdjursråd, tar avstånd från både den illegala jakten och hoten. Han ser dem som tecken på den "ökade polarisering i rovdjursfrågorna som också blev synlig i debatten efter vargjakten".
- Den har gjort att det finns folk i ytterkanten som vill framstå som handlingskraftiga och tar saken i egna händer helt enkelt, men jag tror att det är en väldigt, väldigt liten grupp.
Fakta: 27 nya vargkullar
I fjol föddes uppemot 27 nya vargkullar i Sverige. Dessutom fanns 21 revirmarkerande vargpar utan valpar.
De flesta vargarna fanns i kärnområdet i Värmland, Dalarna, Hälsingland och Närke. Nya par har dock etablerat sig även i Jämtland och Uppland.
Under vinterns licensjakt sköts 28 vargar. Utöver dessa har, sedan december, sju vargar skjutits vid skyddsjakt, och fem dött i olyckor. Effekten har blivit att stammen har minskat något, men antalet vargar är troligen fortfarande över 200. (TT)



























































