[Avancerad sökning]

Titta och lyssna på våra nyheter!
Webb-TVNordström: "Malmö bäst att möta"

Play
Senaste Nytt
Sport
Inrikes
Utrikes

Tackssång till biblioteket


BORLÄNGE

Boomtowneleverna fick i uppgift att skriva text och musik om en speciell plats eller person. Då gjorde Petra Mases en tacksång till Borlänge bibliotek.
- Biblioteken får inte dö, säger hon.

Kommentarer (0)

You can go there (ungefär Du kan gå dit) heter låten och det är just att biblioteket är öppet för alla som Petra Mases vill hylla.

- Jag gillar att alla är jämlika och allt är gratis på biblioteket. Det handlar inte om pengar, så som det gör i princip överallt annars, säger hon.

Tystnaden på biblioteket och de långa hyllorna med böcker har fascinerat henne sedan hon var liten och "jämt" var på biblioteket.

- Det var en magisk atmosfär. Att alla måste vara tysta tycker jag är respektfullt på ett vackert sätt, säger hon.

Efter en kort tankepaus lägger hon till:

- Alla historier, händelser och berättelser, det finns hur mycket liv som helst i böckerna. Det är en fin kontrast mellan liv och stillhet tycker jag.

Har du något favoritbibliotek?

- Får jag säga att jag inte har det? Bibliotek är fantastiska och behövs överallt. De får inte försvinna. Det är samma känsla i alla bibliotek. Om sjukhus alltid är ångest så är biblioteken det fantasifulla och vackra.

Att det var just biblioteket som skulle få en sång tvekade inte Petra Mases över. Däremot var det lite svårare med själva skrivandet. I vanliga fall brukar hon göra låtar om det som finns inne i henne. Att skriva till en fysisk plats var alltså en helt ny upplevelse.

- Jag tyckte först att det kändes osexigt att skriva en låt till en plats. Sen satte jag mig här och försökte komma i kontakt med det som växte inom mig. Och även om den är skriven till biblioteket så beskriver låten mina synintryck och känslor inför det jag såg.

Nu har sången dessutom fått sällskap av bilder. Det är Anders Olofsson som har fotograferat från Borlänge bibliotek. Videon, med Petra Mases sång och hans bilder, finns bland annat på bibliotekets hemsida.

- De ville kunna visa låten på nätet. Jag tyckte att han tog väldigt fina bilder, säger hon.

Under 2010 fortsätter Petra Mases på Boomtown. I vår ska hon och hennes band Francis till USA och Kanada. Dessutom har de en skiva a på gång.

- Den är inspelad och klar, vi ska släppa den på ett eller annat sätt, säger hon.

Och kanske blir det ett till projekt till bibliotekens ära.

- Men det är hemligt än så länge, så jag får nog inte säga något om det.

Fakta: Petra Mases

Ålder: 23 år.

Bor: i Borlänge, kommer från Kättbo utanför Mora.

Familj: Fästman, mamma, pappa, syskon och syskonbarn.

Gör: går på Boomtown, sångerska i bandet Francis.

Intressen: "Det är mest film, musik och matlagning."

Bästa boktips: J ag är din flickvän nu av Nina Hemmingsson och Ingen hör hemma här mer än du av Miranda July.


Jessica Dalman
jessica.dalman@dt.se
Publicerad: 2010-01-05 07:05

 
Läsarnas kommentarer (0):
 
Visa på Facebook: Skriv ut:
Mer Borlänge Thursday 18 March 2010:

Oj, vad halt det var!

Romme. Utbytesstudenter från södra Afrika fick testa skidor för första gången.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Här greps männen

BORLÄNGE. Beväpnade män anhållna i Borlänge. Tumult i samband med gripandet.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Mordförsök i Jakobsgårdarna

BORLÄNGE. Tre män sitter sedan i onsdags kväll anhållna hos polisen i Borlänge, misstänkta för bland annat mordförsök och olaga vapeninnehav.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Uppsving för handbollen

HANDBOLL/BORLÄNGE. Uppsvinget är påtagligt. Det vittnar tre seriesegrar för Borlänge HK om.
Damerna har sprungit hem division 3 och division 4, och herrlaget har varit bäst i division 4.

Läs mer
Läs mer

 (6)


Så ska Kupolen komma närmare

BORLÄNGE. Stort "mentalt" avstånd mellan centrum och Kupolen. Ny plan ska ändra på det.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Tappade kvarts miljon

BORLÄNGE. Nu kräver Ica Kvantum ersättning efter snöraset på Kupolen.

Läs mer
Läs mer

 (4)


"Det var så hemskt"

Borlänge. Ambulanspersonal missade benbrott. Då fick Birgers hustru vänta en timme på sjukvård.

Läs mer
Läs mer

 (6)


De bor i varsin kommun

TRUMSVEDEN. De är grannar - men bor på olika sidor om kommungränsen mellan Falun och Borlänge.

Läs även: Syskongnabb mellan tvillingstäder

Läs mer
Läs mer

 (1)


Forskaren: Därför bråkar städerna

FALUN/BORLÄNGE. Ett tak hotar att rasa in i Kupolen. På nätet utvecklas detta snabbt till en träta mellan fisförnäma Falubor och självgoda bruksingar i Borlänge.
Vissa gillar gnabbet, andra ryser. Kommunalråden sågar gärdsgårdar och utropar oss till tvillingstäder - men alla vet ju att syskon bråkar.
- Jag betraktar städerna som två stadsdelar, säger Johan Håkansson som ser att skillnaderna suddas ut allt mer.

Läs mer
Läs mer

 (10)


Bättre värme - nästa vinter

KVARNSVEDEN. Kallt i lägenheterna. Nästa vinter ska det vara varmare.

Läs mer
Läs mer

 (0)


P&L blir skivbolag

Dalarna. Ny satsning från Peace & Love. Startar eget skivbolag med tre artister från Dalarna.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Praktikant fastnade i ostmaskin

BORLÄNGE/DJURÅS. Ett matställe i Djurås har anmälts till Arbetsmiljöverket. Det efter att en ung praktikant fastnat med tummen i en ostmaskin.

Läs mer
Läs mer

 (0)


En lindrigt skadad vid krock

ROMME. En person skadades lindrigt vid en trafikolycka på riksväg 70 vid Romme vid 08.30-tiden på onsdagsmorgonen.

Läs mer
Läs mer

 (0)


Knivdramat gav sju års fängelse

BORLÄNGE. Med yxa, kniv och en spjutspets som tillhyggen misshandlades en man svårt av två Borlängebor, 21 och 26 år, i en lägenhet i Jakobsgårdarna den 20 januari. Nu har Falu tingsrätt meddelat sin dom där 21-åringen döms till sju års fängelse för bland annat mordförsök och grov misshandel medan 26-åringen slipper undan med ett år bakom lås och bom för grov misshandel.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Anställer för strejk

BORLÄNGE. Rustar för konflikt. Nu projektanställer IF Metall två personer.

Läs mer
Läs mer

 (0)


SD-ordförande har skulder

BORLÄNGE. Nye ordförandens stora skulder kan vara en av orsakerna till bråket inom Sverigedemokraterna i Borlänge.

Läs mer
Läs mer

 (4)


Planer på nytt affärshus på Tjärna Ängar

TJÄRNA ÄNGAR. Ett nytt affärshus planeras vid Tjärna Ängar.
Fastighetsägaren vill riva Paradisgrillen och bygga ett nytt hus i två våningar.

Läs mer
Läs mer

 (2)


Han avslöjar fusket

Borlänge. Är mörkt bröd nyttigare? "Hemlige kocken" Mats Nilsson avslöjade svaret idag.

Läs mer
Läs mer

 (2)


De får dansa på jobbet

BORLÄNGE. Kommunanställda fick testa afrodans. Del i hälsosatsning.

TV: Här dansar de på jobbet

Läs mer
Läs mer

 (1)


Offret svimmade av slaget

CENTRUM. Knytnävsslaget var så kraftigt att mannen ramlade till marken och svimmade.
Nu åtalas en 23-åring, misstänkt för misshandeln.

Läs mer
Läs mer

 (1)


Följ debatten!

Läs alla insändare från Borlänge här.

Läs mer
Läs mer


Vd och ansvarig utgivare: Pär Fagerström
Redaktionschef: Ewa Wirén
Adress: Box 265, 791 26 Falun
Telefon: 023-936 00
e-post: 72023@dt.se

Lägg in annons här >>