Mörk gång- och cykelpassage ska snart få belysning
Tunneln mellan centrum och Kupolen är mörk sena kvällar och nätter.
– Det är som att cykla ned i en kolgruva, säger Kaj Bjerlöw.
Belysning är på gång.
Relaterat
Kaj Bjerlöw har reagerat mot att passagen mellan centrum och Kupolen är så mörk. Han cyklar sträckan regelbundet och menar att det är som att köra ner i en kolgruva.Fotograf: Klockar Mattias Nääs/arkiv
Artikelserie
- LÄS ÄVEN:
- Fyra blev rånade på kort tid 2012-08-25
- LÄS ÄVEN:
Fyra personer rånades under den gånga helgen i anslutning till gångtunneln mellan centrum och Kupolen. En nybyggd passage som öppnades lagom till Peace & Love-festivalen i somras.
Men tunneln är ännu inte helt färdigställd och den belysning som ska finnas är inte monterad och inkopplad. Det gör att sträckan är väldigt mörk nattetid.
– Som att åka ner i en kolgruva, säger Kaj Bjerlöw som regelbundet cyklar genom tunneln.
Han menar att bilisterna prioriteras med tillfälliga lösningar, men att gående och cyklister inte värderas lika högt.
En del plattsättning återstår att göra - och den efterlängtade belysningen är på gång.
– Vi är på sluttampen i hela projektet och ska vara klara till sista oktober, säger Jonas Björnbom, NCC:s platschef.
Arbetet med belysningen i samband med vägombyggnaden påbörjades för några veckor sedan. Ännu återstår några veckor innan belysningsarbetena är helt klara.
– Det är sammanlagt sju-åtta veckors jobb innan belysningsentreprenaden är färdig. Vi tar de här tunnlarna under den här perioden, konstaterar Jonas Björnbom.
Passagen mellan centrum och Kupolen består av två broar, med ett ljusinsläpp mellan broarna. Ljusinsläppets betydelse minskar ju mörkare det blir.
Belysningen kommer att bestå av LED-lampor.
– Det satsas ganska mycket på estetik. Det är slänter i tunneln så att det inte finns någonstans att gömma sig. Den ska uppfattas som säkrare. Det har man haft i åtanke under projekteringen, konstaterar Jonas Björnbom.
Rånarna är fortfarande på fri fot och polisen kommer nu att höra de fyra rånoffren mer ingående.
– Än så länge har vi bara ett vagt signalement på gärningsmännen, säger utredningsledare Jan Barck.















