De fortsätter att leta efter försvunna Sandra De har redan letat på många ställen i Borlänge men får ingen hjälp från polisen
Det startade med en facebook -grupp vid försvinnandet, och de har nu sökt efter försvunna trebarnsmamman Sandra på många platser i och runt Borlänge. Minst en gång i veckan har den engagerade gruppen letat, och på onsdagen så gick de skallgångskedja i området vid Bysjön.
Relaterat
Fakta
Försvunna Sandra
Anmäldes försvunnen den 14 juni från sitt hem på Hagalund.
Är 31 år och har tre barn.
Sandra är cirka 166 centimeter lång och har smal kroppsbyggnad.
Hon har mörkt cendréfärgat hår med lång lugg och kortare i nacken.
Hennes ögon är mörkgröna, melerade, och hon har en piercing (ett stort hål) i vänstra örsnibben.
Hur hon var klädd när hon försvann är oklart, men hon hade förmodligen ett par vita sportskor på sig.
Artikelserie
- MER OM Försvunna Sandra
- Inget brott bakom Sandras död 2012-08-24
- Ett avslut efter sökandet 2012-08-19
- Identifieringen av kvinnan inte klar 2012-08-18
- Anhöriga bekräftar: Det var Sandra 2012-08-16
- Därför hittades inte kroppen tidigare 2012-08-16
- Fyndet av kroppen stärker inte brottsmisstankarna 2012-08-16
- Tänkt som skyddsområde för djur och växter 2012-08-16
- Försvunna Sandra Andersson kan ha hittats 2012-08-15
- Inget nytt från polisen om försvunna Sandra 2012-08-01
- Sandra försvunnen i fyra veckor 2012-07-06
- Frivilliga fortsätter sökandet efter Sandra 2012-07-02
- Frivilliga hoppas hitta försvunna Sandra 2012-06-27
- Inget nytt om försvunna Sandra 2012-06-24
- Stor grupp söker efter Sandra 2012-06-21
- TV: Här söker de efter försvunna Sandra 2012-06-21
- Spår efter Sandra ledde till Vattenparken 2012-06-21
- Brottsmisstanke bakom försvinnande 2012-06-21
- Missing People söker efter försvunna Sandra 2012-06-21
- 31-åriga Sandra försvunnen 2012-06-19
– Vi har varit överallt i Borlänge och verkligen letat men vi har inte så mycket resurser, säger Mona Forsgren som är en av initiativtagarna.
Vi träffar gruppen som består av uppåt 20 personer på Statoil i Kvarnsveden i 17-tiden på onsdagen, sedan åker vi med upp till Bysjön där de med hundar ska gå en skallgångskedja. Gruppen är en privat facebook -grupp som arbetar helt ideellt och söker medlemskap i den större organisationen "Missing People".
Det stora problemet är vart de ska leta, polisen vill inte säga något om troliga platser eller var de själva sökt.
– Polisen kunde samarbeta mer och åtminstone ge oss uppslag om var vi ska leta, framför Birgitta Jonsson.
– De har inte lämnat några riktiga uppgifter ens när det gäller hårfärg eller kläder vid försvinnandet, det är så diffust allting, inflikar Mona Forsgren.
Gruppen måste gå på egna tankar och idéer när de letar:
– Jag vet inte hur långt utåt man ska dra letandet, har hon fått hjälp eller åkt till en annan stad, undrar Forsgren.
Kicki Göransson är med i skallgångskedjan i Bysjön med sina två hundar:
– Jag hoppas verkligen att vi hittar något tillslut, som ger klarhet i försvinnandet.
De har redan letat bland annat runt den försvunnas bostad, vid älven, i Båtsta, Mellsta, vid Bjusan, i Vattenparken, vid Tjärnasjön och de har också kontaktat ett medium. Mona Forsgren och eftersöksgruppen vill gärna ha hjälp att söka av alla som är över 18 år. Om det blir en större skallgångskedja så kommer de att meddela det i tidningen.














