Dalecarlia Cup blir kortare nästa år
I onsdags kväll berättade ledningen för Dalecarlia cup att man tänkt om i spelschemat.
I stället för sex speldagar blir det fyra, vilket man hoppas kommer locka fler lag från när och fjärran.
– Man kan tänka sig att det kan bli 150 till 200 lag till, säger Björn Ewaldsson, cupgeneral.
Relaterat
Här kan nya fotbollsplaner stå klara till Dalecarlia cup 2014.Fotograf: Carl Oliver Ander
Björn Ewaldsson har varit cupgeneral i många år och också föreslagit färre speldagar.Fotograf: Carl Oliver Ander
När Björn Ewaldsson så småningom går i pension tänker han fortsätta att vara på Sportfältet under cupen, som åskådare.Fotograf: Carl Oliver Ander
Artikelserie
- Läs även:
- "Cupkungen" ska lyfta Dalecarlia 2012-07-12
- Så ska Brage vända Dalecarlia Cup-trenden 2012-07-13
I 32 års tid har Dalecarlia cup spelats under sex matchdagar, måndag till lördag.
– Det är bara vi och Gothia cup som har spelat i en vecka, säger Björn Ewaldsson.
Nu ändrar man på det och kommer att spela från torsdag till söndag, det vill säga fyra dagar. En av orsakerna är att underlätta för lokala lag.
– Lag som Säter bor inte på campingen, men tycker att det blir för långt att åka fram och tillbaka i en vecka.
Inför årets cup genomfördes en undersökning bland tidigare deltagare, och man kom fram till att en kortare cup skulle passa bättre.
– Det var mitt förslag från början och vi har pratat om det ett bra tag. Jag vet jättemånga lag som inte har kommit hit för att vi håller på i en vecka.
Man har provat tidigare med en dag mindre, men lagen ville spela ändå.
– Vi måste testa, och sen får vi se hur utfallet blir.
Björn Ewaldsson hoppas att färre speldagar kommer att locka fler lag, så många som 150 till 200 stycken. Men för att lösa det behövs fler planer.
– Med fler lag blir det så att man måste ha fler planer. Borlänge kommun kan tänka sig att göra nya sådana, som kan användas 2014 i så fall.
De nya planerna kommer att ligga på den allmänning som ligger bortanför Sportfältets norra ände och ansluter mot Tjärna.
Man räknar också med att använda övriga planer på Sportfältet, såsom Forssa BK:s hemmaplan bredvid Maserhallen och den konstgräsplan som ska byggas på grusplanen invid. Domnarvsvallen blir också Dalecarliaplan.
– Min personliga åsikt är att Dalecarlia cup ska ligga på Sportfältet. I år har vi tänkt att hålla alla matcher på samma sida av fältet.
En tanke som dock har fått justeras på grund av vädret.
Fler deltagande lag innebär också mer inkomster för cupens arrangörer.
– IK Brage "äger" ju Dalecarlia cup, och att det är en bra inkomstkälla för dem är inget vi sticker under stolen med.
Utvecklingen tänker han följa noga, men från åskådarplats.
– Jag pensionerar mig snart, men jag tänker gå och titta på cupen ändå, säger Björn Ewaldsson.



















