Nekar till stöld och häleri av byggmaskiner
Två män från Borlänge 31 och 29 år gamla, står åtalade för att ha använt mängder av stulna byggmaskiner.
En stor del av sakerna hittades av polisen i 29-åringens garage och trots att de har använt maskinerna i sin gemensamma näringsverksamhet, så förnekar de bägge männen både häleri och stöld.
Relaterat
Här på det blivande äldreboendet Kungsljuset i Kvarnsveden, så stal tjuvarna byggmaskiner av Skanska för stora belopp.Fotograf: Claes Söderberg
En tre dagar lång rättegång mot de båda männen är nu avslutad.
Den 29-åriga huvudmannen som har varit häktad under flera perioder, är nu frisläppt i väntan på tingsrättens dom.
Enligt åklagare Rickard Wahlqvist så har de båda männen gjort sig skyldiga till häleri med stulna varor från bland annat Borlänge, Särna, Falun, Sundsvall och Stockholm.
29-åringen står också åtalad för stöld samt rattfylleri och narkotikabrott.
Det handlar om exempelvis en stubbfräs som stulits i Grödinge år 2008, en fyrhjuling, motorsågar, röjsågar och en båtmotor som stulits i Särna. Med i det stulna godset är också byggnadsställningarna som blev tagna på Ljungbergsgymnasiet och från en byggarbetsplats på Vasagatan i Borlänge år 2011, en släpvagn från ett företag på Rågåkersvägen i Borlänge, och mängder med verktyg, bygg- och uthyrningsmaskiner.
Totalt värde på det stulna godset uppskattas till uppåt 1 miljon kronor.
Enligt åklagare Rickard Wahlqvist så har det varit en lång och tragglande rättegång, där mycket handlat om häleriåtalen och att bevisa förbrott, vilket innebär att också koppla de åtalade till stölderna.
Åklagaren yrkar på 1 års fängelse för den 29-åriga huvudmannen och 6 månaders fängelse för 31-åringen. De båda Borlängemännen har under hela rättegången förnekat häleri och stöld.
Dom beräknas komma fredag den 13 juli.


















