Makalösa hattar på parad
Gymnasieeleven Erik Kullanders stora intressen är riddare och drakar.
Därför var det givet att han valde att göra en stor skräckinjagande drake till hattparaden.
– Det går att ha en rökmaskin inne i den också, säger han.
Av loppisfynd, tidningspapper, jeans, hönsnät och en stor skopa fantasi kan man tillverka fantastiska kreationer.
Det var tisdagens hattparad på CTH ett klart bevis på då elever från Ljungbergsgymnasiet och språkintroduktion på Erikslundsgymnasiet visade upp hattar som de själva gjort.
Under hela hösten och vintern har eleverna på Ljungbergsgymnasiets estetiska program arbetat med temat återvinning och det var även det som fick genomsyra deras tillverkning av hattarna.
– Vi har köpt gamla begagnade hattar, sedan har eleverna fått forma och smycka dem hur de vill, berättar bildläraren Eva-Britt Johansson.
Konferencieren Kicki Bergsten och publiken lät sig imponeras av hattar med frukt, fjädrar, gem, broderier, tygpalmer och dödskallar. Där fanns allt från solhattar och partyhattar till stiliga huvudbonader för herrar och en pampig hovnarrshatt.
För Erik Kullander var det aldrig några problem med vad han skulle hitta på.
– Drakar och riddare är mina två stora intressen, så jag har gjort en hjälmprydnad i form av en drake, förklarar han.
Draken tillverkade han av bland annat hönsnät, frigolit, ståltråd och läder. Själva hjälmen och de coola riddarhandskarna hade han tagit hemifrån.
Resultatet blev så bra att han funderar på att ha på sig hjälmen med draken på nästa medeltidsmarknad i Leksand.




























