Konsert för Barncancerfonden
I morgon på självaste Alla hjärtans dag ges Borlängeborna en ypperlig chans att stödja Barncancerfonden.
Något man kan göra genom att besöka konserten "Du måste finnas" i Hagakyrkan.
Relaterat
I morgon tisdag arrangeras i Hagakyrkan konserten "Du måste finnas". En konsert som 18-åriga Alina Kjellstrand-Olsson från Borlänge tagit initiativ till och vars intäkter går till Barncancerfonden. Något hon gör som ett projektarbete i samband med utbildningen vid Soltorgsgymnasiet.
Alina, som själv är aktiv musiker och spelar tvärflöjt, kommer under konserten att tillsammans med bland andra vännen och sångerskan Sanna Svensson att bjuda på en bred repertoar innehållandes allt från klassiskt finstämd musik till filmmusik.
– Sedan ska vi även bjuda på en hel del kärlek och humor, har Alina berättat i BT tidigare.
Alinas motiv till att arrangera konserten är att hon har flera anhöriga som drabbats av cancer. Att konserten förläggs till just den 14 februari har också sin förklaring.
– Då är det alla hjärtans dag och det passar dessutom temat väldigt bra, förklarar Alina Kjellstrand-Olsson.
Konserten börjar kl 18.30 och pågår cirka en timme. Det är fritt inträde men frivillig kollekt kommer att tas upp.




























