Konsten att undvika information
Relaterat
Jag har i otaliga insändare beskrivit väsentliga förhållanden och samband när det gäller migration och integration. Signaturen "TA" (7/2) tillhör de insändarskribenter som trots detta älskar att upprepa mantrat om att inte få svar på viktiga frågor. När det gäller påståendet att politikerna har struntat i vad större delen av svenska folket tycker när det gäller invandring så vill jag ge följande raka svar:
Svenska folket bestämmer i demokratiska val vart fjärde år hur Sverige ska styras. Resultatet i valet 2010 innebar att en överväldigande majoritet röstade på partier som i stort sett stöder den nuvarande invandringspolitiken. Att påstå något annat måste vara en medveten osanning.
En ökänd propagandaminister yttrade vid något tillfälle de kända orden om att en lögn som upprepas tillräckligt ofta kommer att uppfattas som en sanning. Är det denna enkla mediala taktik som "TA" och hans meningsfränder arbetar efter?
Nils Gossas (MP)





























Senaste kommentarerna:
Skrivet 11 feb 2012 09:16 Erik Wiklund (Ej registrerad)
Nils Gossas, du måste vara ärlig och förstå att regeringspartiernas politik innefattar en mängd andra stora frågor än invandringspolitiken - så, när folk går till valurnorna då röstar folk i huvudsak på de stora frågorna. Och alla partier, förutom de ofärdiga SD, erbjuder samma politisk korrekta syn på invandringen - alternativ saknas alltså. Så, kom inte och säg att vi har demokrati i Sverige när en överväldigande majoritet av svenska folket, i en enkätundersökning som presenterades i Aftonbladet för något år sedan, tyckte att Sverige borde minska på invandringstakten. Du förvränger helt enkelt sanningen och låter det se ut som att svenskarna stöder invandringspolitiken - det är ju inte så