Kvinnojouren efterlyser "mellanboende"
Många kvinnor blir kvar för länge på Kvinnojouren i Borlänge eftersom det finns så få lägenheter i stan.
– Det skulle vara önskvärt med en utslussningslägenhet när man inte är i akut behov av skydd längre, säger Ann-Sofie Sterio som är verksamhetsansvarig.
Relaterat
Kvinnojouren i Borlänge fyller 30 år i år. När verksamheten för 2011 summeras konstateras att jouren totalt utfört 2 495 stödåtgärder. De personliga stödsamtalen har ökat från 602 till 724 jämfört med året före.
– Det handlar om stöd och råd beroende på var man befinner sig i uppbrottsprocessen och framför allt för hjälp att bearbeta sina upplevelser av våld, säger Ann-Sofie Sterio.
Ökningen ser hon inte som en reell ökning utan den kan bero på att personalen blivit bättre på att registrera sina insatser.
Under året bodde 17 kvinnor och tio barn i det skyddade boendet. Av de kvinnorna kom åtta från Borlänge, en från Gagnef, en från Säter och resten från andra kommuner som inte egentligen hör till jouren.
35 kvinnor har fått hänvisats till andra boenden på grund av platsbrist och stödboendet har varit fullt i princip hela året. Många kvinnor blir kvar länge för att de har behövt skydd och stöd länge, medan andra har stannat för att de inte haft någonstans att ta vägen.
– Det är ett problem att det finns för få lägenheter i Borlänge. Vi skulle önska att det fanns någon slags mellanboende till den som inte behöver akut hjälp, säger Sterio.
En annan önskan är att få ytterligare en tjänst, en barnansvarig.
– Då skulle vi kunna uppmärksamma barnen på ett bättre sätt. Och så skulle vi vilja satsa mer på utåtriktad verksamhet för att nå fler stödsökanden.
Just nu har jouren tre anställda och 24 aktiva jourkvinnor. Till Kvinnojouren i Borlänge hörde under 2011 kvinnor från Borlänge, Gagnef, Säter, Leksand samt Falun en del av året. Hur det blir under 2012 vet man inte.
– Vi vet att vi får 1,5 miljon från Borlänge kommun i år liksom förra året, men de andra kommunerna har vi ännu inte fått något besked från.
Säter och Gagnef bidrog i fjol med 61 000 kronor vardera medan Leksand betalade 77 000.
– I år har vi god likviditet bland annat tack vare gåvor och att andra kommuner betalar genom sin socialtjänst. Så i år kan vi behålla tre anställda, men inför nästa år vet vi inte hur det blir. Det är den verklighet vi lever i, säger Ann-Sofie Sterio.




























Senaste kommentarerna:
Skrivet 8 feb 2012 14:49 Ms-McGayver (Ej registrerad)
Till "Anna" ; Din syn på den här komplexa problematik är skrämmande! Att skuldbelägga offren (ofta kvinnor)för de övergrepp som de blivit utsatta för är så okunnigt, cyniskt & idiotiskt så jag får svårt att uttrycka nån slags respektfull "argumentation". Att dina åsikter/fördomar/okunskaper gällande detta tyvärr lever kvar år 2012 säger en hel del om vårt allt hårdare samhällsklimat. Det är fruktansvärt sorgligt & farligt. Önskar dig mer kunskap & ödmjukhet.
Skrivet 8 feb 2012 13:32 anna (Ej registrerad)
Nu har ju kvinnojourerna fullt upp med alla thailändskor också som blir hitlurade av dåliga män. Kvinnor som kommer till kvinnojouren har väl flytt från dåliga män, men sedan träffar de nya dåliga män om och om igen. Bättre ta itu med sig själva och vara singlar.
Skrivet 8 feb 2012 10:17 Praktisk (Ej registrerad)
Ludvika har lägenheter.
Skyddat om man har problem i Borlänge
Skrivet 8 feb 2012 08:05 Är det så bra att gå ut med sånt här öppet borde finnas andra sätt (Ej registrerad)
Jag funderar på om set är så klokt att skylta med detta öppet riskerar man inte skyddandet av individen/ individer??