De dansar för hälsan
Relaterat
Sara Jöngren lärde ut rörelserna i afrodans. Något som deltagarna snappade upp direkt. Foto: Mikael Hellsten
Anna-Karin Fernström hälsoföretaget Harmonianna i Borlänge, var en av alla företagare som visade upp sig under tisdagens hälsodag i Cozmoz. Foto: Mikael Hellsten
Att röra sig som ett vattenfall, en stigande sol och träd till ljudet av rytmiska trummor. Det fick kommunanställda prova på under gårdagens afrodans i Cozmoz. Foto: Mikael Hellsten
Bäst live. I början av året fick Timo Räisänen Gldmicken för bästa liveakt. På fredag spelar han på Arenan i Falun. Foto: Fredrik Harken
Artikelserie
På tisdagsförmiddagen dunkade rytmerna av bongotrummor ut från Cozmoz.
Det stora dansgolvet var fullt med barfota kommunanställda som var redo för lite motion.
Under ledning av instruktören Sara Jöngren kastade de sig loss i en fartfylld afrodans.
- Ge till jorden! Sträck mot solen! Och så tar vi jordkällaren! instruerar Sara Jöngren deltagarna. Att alla rörelser har en symbolisk koppling till naturens alla element är lite typiskt för den afrikanska dansen.
Under måndag, tisdag och onsdag denna vecka bjuder kommunen samtliga anställda att på arbetstid njuta av aktiviteter för kropp och själ.
- Vi anser att det är väldigt viktigt med ett hälsotänkande i arbetet. Efter de här dagarna så ska vi utvärdera arrangemanget, säger Elisa Sundstedt på personalkontoret som är en av de arrangerande.
Afrodansen är ett av alla inslag som arrangeras under hälsodagarna.
Bara under måndagen kunde de anställda gå på olika föreläsningar om mat, kostrådgivning och sömnens betydelse. Pilates, körsång och dansträningen Ixumba stod också på schemat.
- Vi är så oerhört nöjda med att så många deltar, säger Elisa Sundstedt .
Mellan förkovring och motionspass kunde deltagarna flanera runt bland alla utställande företagare som var på plats med olika montrar.
En av dem var Anna-Karin Fernström från Borlänge som driver hälsoföretaget Harmonianna.
- Kostlära och fysisk och mental hälsa har alltid intresserat mig, säger hon.
Bland annat kunde man vid hennes monter tyst tänka ut en fråga och sedan dra ett tarotkort.
På kortet skulle svaret på frågan stå.
Under onsdagen kan kommunpersonalen bland annat njuta av mindfulness och linedance.





















































