Immanuelskolan satsar på utvecklande matte
Relaterat
Hela Immanuelskolan kommer att engageras i projektet med abakus, ett 2000 år gammalt räknehjälpmedel. Skolans rektor Kerstin Kerstell, Pelle Lindblå, pedagog och programutvecklare med mycket kunskap om abakus och Lena Karlsson, specialpedagog, biträdande rektor och lärare tror på ett gott slutresultat. Foto: Jonatan Svedgård
- Sedan skolan startade för sju år sedan har vi varit väldigt inriktade på att elever med läs- och skrivsvårigheter skulle få samma grundförutsättningar som sina kamrater. Det har också gått vägen och gett bra resultat i ämnen som svenska, berättar skolans rektor Kerstin Kerstell.
Immanuelskolan vilar på en kristen grund och har 70 elever i grundskolan och 22 barn i förskolan Immanuel. De senaste fyra åren har alla elever i nian kommit in på gymnasiet.
Efter det målmedvetna arbetet med att hjälpa elever med läs- och skrivsvårigheter, går nu Immanuelskolan vidare med matematikundervisningen.
- Många elever har svårigheter i matematik, inte bara de med läs- och skrivsvårigheter. Det framhåller Lena Karlsson, specialpedagog, biträdande rektor och lärare vid Immanuelskolan som kommer att skriva sin uppsats för magisterexamen i specialpedagogik om Immanuelskolans arbete med abakus.
- Konkret, praktisk matte älskar eleverna. Det måste vi också ta fasta på i undervisningen, säger Lena Karlsson.
På skolan var det under våren tjuvstart för abakus och det gamla hjälpmedlet kulram började användas i undervisningen.
En stor orsak till skolans intresse för akabus som matteredskap var de fina resultat som för flera år sedan noterades för en elev i årskurs 4. Eleven som haft stora svårigheter att lklara även mycket enkla uppgifter kunde, tack vare akabus, utvecklas och höja sina kunskaper i matematik.
För sitt matteprojekt har Immanuelskolan för de äldre eleverna beviljats 38 000 kronor i bidrag från Skolverket, Matematiksatsningen 2010. Skolan får också drygt 10 000 kronor från Skolverkets projekt Läsa, skriva räkna. I abakusprojektet kommer hela skolan och förskolan, ett 90-tal barn och elever och 14 pedagoger, att engageras.
- Det är första skolan som har helhetssatsning på abakus, konstaterar Pelle Lindblå, pedagog och programutvecklare med mer än 20 års erfarenheter av arbete med dyslektiker. Han har bland annat utvecklat ett arbetssätt för läsinlärning och utvecklat två dataprogram, ett av dem, Trädet, blev 1999 prisbelönat.
Pelle Lindblå kommer den 16 augusti att leda en heldagsutbildning i abakus för all pedagogisk personal på skolan. Det blir också projektets upptakt.
- All seriös forskning visar att abakus är utvecklande. Det här är en stor del av vad som kan lyfta matematikundervisningen i Sverige, anser Pelle Lindblå som för egen del kunnat dokumentera abakus och metodens imponerande möjligheter. Det gjorde han bland annat på en förskola i Peking där små barn med hjälp av kulramen löst svåra uppgifter i matematik.




























































