Häftig invigning fick alla att hålla för öronen
Tredje upplagan av Älvdalens Musik och Motorfestival inleddes med ett motorvrål. Anders Nilsson gasade i gång sin Pro-mod bil med 3 000 hästar i motorerna vid öppningsceremonin i Tingshusparken i Älvdalen på torsdagen. Hela den talrika publiken rekommenderades att hålla för öronen.
När motorerna stängdes av kom applåderna och festivalen tog sin början med massor av programpunkter under dagarna tre med bland annat dragstrip och billjudstävling på fredag.
Från scenen "flaggade" Mia Norberg, chefredaktör på tidningen Wheels för River Valley Run på lördag. En bilcortege genom Älvdalens byar, som förra året samlade 594 amerikanska bilar i ett led.
– Där kommer bland årets Muskelbil i Sverige att utses. Älvdalen är en lämplig plats för den utmärkelsen för här man inte rädd för att visa sina muskelbyggen till bilar, konstaterade Mia Norberg.
Den rent muntliga invigningen från scenen i Tingshusparken svarade kommunalråden Kjell Tenn och Nils Åke Norman, som förknippade festivalen med att solen började skina i samband med invigningen.
Anders Nilsson som stod för den ljudliga motorfanfaren med sitt värstingfordon berättade att han kommer från Älvdalen och tävlar mot den yppersta Europaeliten i klassen Pro-Mode.
– Topphastigheten på bilen ligger på 368 kilometer.
Under invigningen delades även priset ut till årets nyföretagare i Älvdalen. Paret Pär Ejdervall och Haydie Andersson tog i fjol över Fjällbua i Storsätern. På torsdagskvällen belönades med priset årets nyföretagare. Nyckeln till butikens framgång är en satsning på kombinationen av matvaror och friluftsutrustning.





















