Två villainbrott - och ett försök Polisen vill gärna ha tips om personer och bilar
Två fullordade villainbrott och ett misslyckat försök inträffade under helgen i Älvdalen. Och fler villor har haft besök på gårdarna.
Relaterat
Under helgen inträffade två inbrottsförsök på Diabasvägen i Älvdalen.
I en av villorna kom tjuvarna in genom att bryta upp en källardörr. Väl inne bröts ett kassaskåp upp. Ur kassaskåpet stals mynt, en medalj samt en plastpistol.
I grannvillan stals ett armbandsur och ett pass.
I ytterligare en villa gjordes försök att bryta sig in, men här misslyckades tjuvarna.
Polisen har säkrat vissa spår och polisen är mycket intresserad av uppgifter om personer eller bilar som setts i närheten av Diabasvägen, troligen under lördagskvällen.
Några fastighetsägare på Isakvägen i Östäng har också rapporterat om att okända besökare lämnat spår vid deras altaner, då de varit borta.





































Senaste kommentarerna:
Skrivet 24 feb 2012 14:56 Sven-Olov (Ej registrerad)
Det är ju förjäkligt att man inte ska kunna få ha sina saker i fred!
Alldeles nyligen så var det någon som stal min alldeles nya potatis-hacka, jag hade inte använt den en enda gång, den var alldeles ny, jag tycker att det är så tråkigt och jag blir så arg så jag visar tänderna nu.