Kommunalråd utmanad - nu äter han skolmat
Mitt i den rykande stormen om nedskärningarna inom skola, barn- och äldrevård utmanade småbarnsmammorna kommunalrådet Kjell Tenn att äta samma mat som barn och gamla får.
Kjell Tenn antog utmaningen och har nu börjat äta av den kommunala maten.
Relaterat
Nu äter kommunalrådet tillsammans med skolbarnen i Älvdalsskolan. Här står han i kön till blodpudding och potatisbullar, som serverades på torsdagen.Fotograf: Björn Rehnström
Både kommunalrådet Kjell Tenn och eleverna åt med frisk aptit då MT besökte Älvdalsskolans matsal på torsdagen.Fotograf: Björn Rehnström
Varje dag betalar Kjell för maten han äter i kommunens anläggningar. Här tar Lena Andersson emot betalningen för skollunchen.Fotograf: Björn Rehnström
Det var i mitten av december som nedskärningarna i kommunens budget för 2012 skapade stor oro och ilska i Älvdalen.
Bland annat skulle det sparas på barnens mat. Bland annat genom mer utländsk mat och genom att ta bort mjölken för barnen i skolan. Just mjölkbeslutet togs senare tillbaka då känslostormen blev för våldsam.
De tre småbarnsmammorna Liza Eriksson, Louise Graaf och Jeanette Holmgren träffade kommunalrådet Kjell Tenn innan jul och utmanade honom att äta samma mat som barn och gamla inom kommunen får.
Kjell Tenn antog utmaningen och har nu ätit i skolans matsal fem gånger.
- Ja, jag har försökt att variera tiderna lite så att jag får träffa både de minsta barnen och de äldre, säger han och låter väldigt entusiastisk.
– Ja, det är ju så otroligt trevliga ungar. De hälsar och frågar och flera har till och med önskat "trevlig helg" på fredagarna.
Kjell Tenn äter nu alltså skolmaten och sätter betyg på varje maträtt han får. Och hittills har det varit bra, sa han i slutet av förra veckan.
– Och jag har inte hört någon unge som sagt "blä" åt maten. Jag såg till och med en som backade tre gånger när vi fick köttgryta.
I en månad ska nu Kjell Tenn äta kommunal mat. Men inte varje dag i skolmatsalen.
– Nej, jag ska också äta tillsammans med de boende på Tallbacken och tillsammans med någon som får maten hemlevererad, säger han.
Om han befinner sig på resa, eller måste äta lunch tillsammans med andra i samband med olika möten så får han äta på andra ställen.
I samband med att han antog vadet sa Kjell Tenn att han länge tänkt att göra så här. Tack vare småbarnsmammornas ilska så blev det av.
Vi återkommer efter månadens slut med kommunalrådets synpunkter på maten.
– Jag betalar självklart samma pris för maten som andra som äter av den gör, säger han för att undvika alla missförstånd.









































Senaste kommentarerna:
Skrivet 25 jan 2012 08:54 Soppa (Ej registrerad)
Ewa Wirén, ansvarig utgivare DT (Ej registrerad) skrev:
Mjölken i Älvdalens skolor
Det är inte alltid lätt att hänga med i de kommunala svängarna. Signaturen "Osanning igen" har missat att Älvdalens kommun beslutade om besparingar i kostenhetens budget med 800 000 kronor, senare skrevs den ned till 400 000. Kostchefen bedömde att det skulle leda till att mjölken skulle dras in och att man skulle tvingas använda sämre råvaror till skolmaten.
Våra artiklar gav dock resultat. Kommunen anslog 100 000 extra för att rädda mjölken i skolan. Det känns riktigt bra.
I Älvdalens kommuns bokslut för år 2010 står det exakt:
"Kostenheten redovisade ett överskott på 0,9 mkr,
som till största delen förklaras av lägre kostnader för
inköp av livsmedel med mera pga nya och bättre avtal
med leverantörer."
Det innebär ju att maten borde vara oförändrat oavsett om besparingen gäller 8 eller 4 hundra tusen kr. De var dessa uppgifter barn och utbildningsnämnden hade att grunda sitt budgetbeslut på. Kosten fick alltså en summa på 0,4miljoner kronor mer än vad dom gjort slut på för år 2010. Att sen inbilla sig att artiklar i MT resulterar i något positivt för kommuninvånarna!! Läs bokslut på Älvdalens kommuns hemsida om ni fortfarande inte förstått!
Skrivet 24 jan 2012 15:03 Ewa Wirén, ansvarig utgivare DT (Ej registrerad)
Mjölken i Älvdalens skolor
Det är inte alltid lätt att hänga med i de kommunala svängarna. Signaturen "Osanning igen" har missat att Älvdalens kommun beslutade om besparingar i kostenhetens budget med 800 000 kronor, senare skrevs den ned till 400 000. Kostchefen bedömde att det skulle leda till att mjölken skulle dras in och att man skulle tvingas använda sämre råvaror till skolmaten.
Våra artiklar gav dock resultat. Kommunen anslog 100 000 extra för att rädda mjölken i skolan. Det känns riktigt bra.
Skrivet 24 jan 2012 07:47 Kalle Kula (Ej registrerad)
Här kommer lösningen för Wäsa berget;
1. Sälj de byggnader som står nere i backen.
2. Riv liftarna (dessa och husen går säkert att sälja
vidare till ngn byggherre & annan skidbacke i norr)
3. Bygg bostäder med hyresrätt i backen.
4. Gör om toppstugan till ett dagis för de inflytatde
barnfamiljerna.
Kostnad ca 20-25 miljoner för ca 30 hyresrätter + nya invånare. Ja just det dom skall ju ha arbete, det sägs att det inte finns sådana i Älvdalen. Men då får väl dessa människor starta eget inom turismen.
Ja då var det fixat.
Skrivet 23 jan 2012 21:04 KA (Ej registrerad)
Bra! Undrar bara varför det gnälls så mycket på det här greppet - och det mesta som händer. Upp med mungiporna och vänta på Kjell Tenns rapport från provätningen!
Skrivet 23 jan 2012 17:28 Osanning igen! (Ej registrerad)
Jag blir så oerhört trött på dessa "gissande och icke fakta reportrar" som gör allt för att smutskasta politikerna i kommunen.
Jag har gått igenom vad som egentligen skedde kring "kostfrågan och kommit fram till att Bun har aldrig, aldrig, aldrig, tagit några beslut på att mjölken skulle tas bort eller att livsmedel ska inhandlas från utlandet. Björn R.. Var i alla handlingar har du hittat sådana beslut, som skulle vara tagna av Bun??
Jag har också tagit reda på fakta i frågan om kostenhetens budget, och där framkommer det att kostenheten i juni månads beslut fick ett påslag med 400 000 kr till sin budget. Så var du får dina osanna påatåenden ifrån, det undrar jag? Lägg ner din osanning!